Világszerte több ezren meghalnak a bárányhimlő szövődményeiben

Illusztráció.
Vágólapra másolva!
A bárányhimlő nem veszélytelen betegség, minden századik kisgyermeknél komoly szövődményeket okoz, a védőoltási program ugyanakkor nemzetközi adatok szerint hatékony – közölte a Házi Gyermekorvosok Egyesülete. 
Vágólapra másolva!

Az egyesület szerint Magyarországon még mindig több tízezer gyermek betegszik meg évente bárányhimlőben, tavaly 38 ezer beteget regisztráltak.

Világszerte évi 4,2 millió szövődményes fertőzést és 4200 halálesetet okoz a bárányhimlő.

Hét európai uniós tagállam után, idén tavasszal Olaszország is úgy döntött, hogy az állami oltási rendbe emeli az ellenszérumot, és ezt fontolgatja jelenleg a svéd és a magyar kormány is. A vakcinációs program a megbetegedések és a kórházi ápolásra szoruló fertőzöttek számát is csökkenti.

Magyarországon már több város – Hódmezővásárhely, Kaposvár, Eger, Miskolc, Salgótarján – indított megelőzési programot.

A közleményben idézték Ujhelyi Enikőt, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Gyermekintenzív Osztályának osztályvezető főorvosát, aki elmondta, hogy

ma már az Egyesült Államok 49 államában az általános iskolai felvétel alapkövetelménye, hogy a gyermek két adag ellenszérumot kapjon.

Bárányhimlő nem játék Forrás: MTI/Rosta Tibor

Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke azt mondta, hogy nem csupán a járványok megelőzése szempontjából lenne jelentős, de számottevő megtakarítást is eredményezne, ha a vakcinát a nemzeti oltási rend keretében minden kisgyermek még a közösségbe kerülés előtt megkaphatná.

A védőoltás bevezetésére 1,5 milliárd forintot kellene fordítani, amely összeg dupláját, mintegy 3 milliárd forintot lehetne megtakarítani a közvetlen és közvetett költségeket figyelembe véve.

A lázzal, hólyagos kiütésekkel és viszketéssel járó, akár két-három hétig elhúzódó bárányhimlőn a gyermekek 90 százaléka még óvodás korában átesik.

A megbetegedések kétharmada a 6 éven aluliakat érinti, de a fertőzés a 3-5 évesek között a leggyakoribb. A bárányhimlő a várandós nőkre és a betegségen még át nem esett felnőttekre is veszélyes.

Az Országos Epidemiológiai Központ ajánlása szerint a közösségbe kerülése előtt a gyerekeknek, 16-18 hónapos korban meg kell kapniuk a bárányhimlő elleni védőoltást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!