2016-ban 23 027 munkahelyi baleset történt Magyarországon, ami 9,2 százalékkal több az előző évi adatnál. Ezzel válság előtti szintre emelkedett tavaly a munkahelyi sérülések száma, minden egyes munkanapra 90 baleset jutott.
A halálos balesetek terén kissé más tendencia figyelhető meg. A válságban csökkent, majd utána emelkedni kezdett a végzetes szerencsétlenségek száma, ám nem érte el a korábbi szintet.
A munkabalesetek számának növekedése vélhetően összefügg a gazdaság, illetve az építőipar fellendülésével is. Ezért a balesetek számát a foglalkoztatottak számához érdemes viszonyítani. Így az derül ki, hogy hiába magasabb a tavalyi balesetszám a 2008-asnál,
2016-ban átlagosan 529 baleset jutott százezer foglalkoztatottra,
szemben a 2008-as 577-tel. Ugyanakkor az elmúlt évek mélypontját jelentő, 2013-as 442 után minden évben emelkedett a százezer dolgozóra eső baleseti ráta. A halálos balesetek viszont egyre ritkábbak: 2008-ban még több mint 3 fordult elő százezer foglalkoztatottanként, majd szinte évről évre csökkent a szám, 2016-ban 1,84 volt.
Az nem meglepő, hogy Budapesten és Pest megyében történt a legtöbb munkabaleset tavaly, összesen több mint 6200. Ám a foglalkoztatottak számához viszonyítva korántsem ezeken a területeken a legveszélyesebb dolgozni Magyarországon.
Komárom-Esztergom megyében csaknem 800 baleset jutott ezer munkavállalóra, Vas és Tolna megyében pedig 764, illetve 726 volt 2016-ban ez a mutató. A magyarországi átlag 529 volt, vagyis a főváros és Pest megye baleseti aránya jócskán ez alatt található.
A legbiztonságosabb Hajdú-Bihar és Zala megye,
ezekben a megyékben feleakkora az esélye egy munkabalesetnek, mint Komárom-Esztergom megyében.
Az ágazatok szerint a gépiparban és a feldolgozóiparban sérültek meg a legtöbben, az esetek több mint egyharmada ebben a két szektorban történt.
A legtöbb halálos baleset azonban a mezőgazdasághoz és erdőgazdálkodáshoz, valamint az építőiparhoz köthető, egy év alatt 18, illetve 16. A szűkebb területeket nézve a különböző építési munkálatok során 16-an haltak meg, a mezőgazdasági munkák során 12-en, szárazföldi szállítás közben pedig 12-en vesztették életüket.