Az interneten egy makói szaporító 20 ezer forintért árul az interneten egy kiskutyát. A Tények megkereste telefonon, hogy megnézhessék a kiskutyát. Ennek nem is volt akadálya, míg rá nem kérdeztek a kölyökkutya szüleire, az eladó ekkor elállt a látogatástól.
Az igazi kínai meztelen kutyakölyköknek hegyes fülük, kis termetük és hosszúkás arcuk van, de egy tenyésztő szerint minden kínai kopasz kutya más: a színük, a szőrük is különbözik, laikus szemmel nem lehet igazán jól beazonosítani őket.
Csak genetikai vizsgálattal és a szülők törzskönyvét átnézve lehet biztonsággal fajtatiszta kínai kopasz kutyát venni. Detrik Rozália, a Fehérlófia Kennel tulajdonosa szerint az ár is árulkodó, mert
100 ezer forint alatt nem igazán lehet kapni.
A Tényeknek azt mondta:
A szaporítóknál vannak ezek a 20-30 ezer forintos kutyák, mert ugye a tenyésztőknek sokba kerül a szülő, a kiskutya felnevelése stb. A szaporítók meg csak gyártják. Nem oltatnak, minimálisan etetnek, csak azért, hogy pénzt keressenek.
Magyarországon nagyjából 10 éve terjedt el a fajta. A Tényeknek nyilatkozó állatvédő szerint az nem állatkínzás, ha levágják a kutyák szőrét, de az igen, ha ezt télen teszik.
Nyilván fagyást, pusztulást eredményezett volna. Ha valaki úgy tart egy házi kedvencet, hogy az fizikai, lelki károsodást szenved, vagy elpusztul, az a 2004. évi 10. törvény szerint állatkínzást követ el, mint bűncselekményt, és azért már börtönt is lehet kapni.
– mondta Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület elnöke.
Ahhoz, hogy valaki hivatalosan adjon el kínai kopasz kutyát, először regisztrálnia kell egy kennelhez, és törzskönyveznie kell az állatait. A nyilvántartás szerint Makón nincs ilyen hivatalos tenyésztő.