"Az Európai Unió elődjének megalapításakor Robert Schumann azt mondta, Európa vagy keresztény lesz, vagy nem lesz. Ez szerintem az az alappozíció, ahonnan ki kell indulni" - erről is beszélt Barthel-Rúzsa Zsolt a 888.hu-nak adott interjújában. A Századvég Alapítvány evangélikus lelkész elnöke szerint, ha Európa nem tud visszatérni a keresztény gyökereihez, akkor egész egyszerűen el fog tűnni.
Barthel-Rúzsa úgy látja, hogy az Európai Unió soha nem lesz olyan föderatív állam, mint az Egyesült Államok,
mert nemzetállamok alkotják, és az erős nemzetek a tartóoszlopai Európának. A közös kötőerő pedig a kereszténység.
A Századvég elnöke azt is kijelentete, hogy ha Európa iszlamizálódik, akkor keresztények nem lesznek, ez a fajta kultúra megszűnik létezni. "A muzulmán országokban fel sem merülhet, hogy az emberek áttérjenek keresztény hitre" - jegyezte meg.
Barthel-Rúzsa Zsoltot Soros Györgyről és az általa felépített hálózatról is kérdezték. Úgy fogalmazott, hogy a milliárdos olyan szervezeteket támogat, amelyek "migránsokat hoznak Európába, vagy segítik a migránsok mozgását Európán belül". Az ún. civiltörvény kapácsán elmondta, hogy mögöttes elhatározás az, hogy azoknak a nem kormányzati szervezeteknek a működését, amelyek a politika alakításában részt vesznek, ráadásul külföldről finanszírozzák őket, transzparenssé kell tenni.
Mindenkinek joga van tudni, hogy miből és hogyan működnek, valamint milyen motivációik vannak.
Jelezte, hogy a törvény nem idegen a nemzetközi gyakorlattól, az Egyesült Államokban tett látogatásai alkalmával a szenátorokkal, kongresszusi képviselőkkel és háttéremberekkel folytatott beszélgetései során egyértelmű volt, hogy nem is kérdés, hogy a magyar kormány szabályozni akarja a külföldi finanszírozású szervezetek átláthatóságát.
Budapesten mindez azért probléma, mert valaki problémát akar belőle csinálni.
Hozzátette, hogy Amerikában ugyanúgy kérdés, főleg a republikánus körökben és a Trump-adminisztrációnál, hogy hogyan is működik és mi Soros György célja. Barthel-Rúzsa Zsolt ugyanakkor azt is megemlítette, hogy a Közép-európai Egyetem (CEU) ügyében ő is kapott kérdéseket az Egyesült Államokban. Ott az a nézet terjedt el, hogy mintha egy amerikai egyetem hátrányt szenvedne Magyarországon a jogszabályok miatt.
Komoly munka volt azt elmagyarázni, hogy nem egy egyetemről van szó, hanem huszonhatról, és a kínai, maláj és egyéb kormányokkal már folynak tárgyalások, és senki nem kiabál Soros egyetemén kívül.