A minisztérium közleménye szerint a – hivatalos kanadai kormányzati oldalon közzétett – nagyköveti nyilatkozat lényegi eleme, hogy a kanadai kormány "komolyan aggódik" a magyarországi akadémiai szabadság miatt a törvénymódosítás kapcsán. A nyilatkozatban Isabelle Poupart sürgeti, hogy a törvény módosítására mielőbb kerüljön sor, mint ahogy arra szombaton "magyar vezetők kötelezettséget vállaltak".
A magyar külügyi tárca viszont hamisnak nevezte a nagykövet állításait, mert
azokkal szemben az igazság az, hogy Magyarországon a tanszabadságot senki sem veszélyezteti. A tanszabadság olyan jog, amely mellett a magyar kormány mindig határozottan kiállt, és védeni fogja a jövőben is"
– szögezték le. Ugyanakkor a kormány elvárhatónak tartja, hogy
a külföldi egyetemekre is ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, mint a magyar iskolákra.
"A magyar felsőoktatási törvény nemcsak Soros György iskolájára, a CEU-ra vonatkozik, hanem mind a 28 külföldi egyetemre" – emelte ki közleményében a KKM.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a magyar tanszabadságot "Brüsszel sem kérdőjelezte meg, az indított kötelezettségszegési eljárás témája a szolgáltatások szabad áramlásának esetleges megsértése". Erről a magyar kormány természetesen hajlandó tárgyalni – olvasható a KKM közleményében.