Korhadó, rothadó növényi maradékokból, avarból, növények leveleiről, mezőgazdasági termőterületekről kerülnek a levegőbe az egészségre veszélyes gombaspórák, amiknek most igen magas a koncentrációjuk.
Magyar Donát, az Országos Környezetegészségügyi Intézet aerobiológusa a Tényeknek azt mondta:
Ezekben a spórákban allergén anyagok vannak, amiket, ha belélegzünk, akkor allergiás tünetek, allergiás betegség alakulhat ki. Ez többnyire orrfolyás, tüsszögés, a torok viszketésével kezdődik. Később pedig átalakulhat asztmává is, ami nehézlégzéssel, fulladással jár.
Az asztma tünetei ugyan enyhíthetők, de teljesen kigyógyulni nem lehet belőle.
A csapadékos időjárás miatt a parlagfű is egyre szaporább.
Gyakorlatilag a jövő hétre már elindul a parlagfű pollenszezonja. Akik különösen érzékenyek a parlagfű pollenjére, azok már érzékelhetik a tüneteket a jövő héten. Augusztus első és második hetére már komoly tünetekre lehet számítani
– mondta Magyar Donát.
A szakember szerint annak, aki tudja, hogy allergiás a gombaspórákra, érdemes kerülnie az olyan kerti munkákat, mint a fűnyírás vagy a gereblyézés. Akik nem irtották ki a parlagfüvet a használatukban lévő területeken, például a kertjükben, parkokban vagy játszótereken, komoly bírságot kaphatnak.
Ennek összege akár 5 millió forint is lehet.
A NÉBIH szerint Magyarország a parlagfűvel leginkább szennyezett európai országok között szerepel. A magyarok 20 százaléka allergiás a növényre.