Egy új baloldali portál értesülései szerint augusztus 20-án debütál Gulyás Mártonék mozgalma, a Közös ország. A kezdeményezés célja a választójogi, illetve a választási rendszer megreformálása lesz. A parlamenti és a parlamenten kívüli pártok, az igencsak furcsa elképzelés szerint az Országház előtt felállított Agorában vitatkoznának, a beszélgetés után pedig egy dokumentumot nyújtanának be az illetékes testületeknek.
A legtöbb ellenzéki párt már jelezte, hogy részt vesz a beszélgetésen. A Jobbik még nem foglalt állást, de természetesen nem lennénk meglepődve, ha gyorsan csatlakoznának, hiszen
Gulyás állandó vendég Simicska Lajos tévéjében. Így nyílván Simicska a pártját is mozgósítja Gulyás érdekében.
Gulyásék október 23-ig adtak időt, hogy a parlament szavazzon a kezdeményezésről. Amennyiben elbukik a kezdeményezés, azt ígérik, hogy polgári engedetlenségi akcióba kezdenek.
Akciójuk sikeressége viszont igencsak kétes. Ugyanis Gulyás tulajdonképpen egy bukott tüntetésszervező. Tavasszal a Kossuth térre, egy tüntetésre például csak pár száz embert tudott kirángatni. Talán azért is, mert sokan emlékeztek arra, hogy Gulyás lázító és erőszakos. Ugyanis ő az, aki még tavasszal festékesflakonokkal dobálta meg a köztársasági elnöki hivatal épületét, a Sándor-palotát. Ezért el is ítélték.
Gulyás Márton nem sokkal ezt követően, még áprilisban, a Soros-egyetem miatt tartott tüntetésen elhangzott beszédében jelentette be, hogy új mozgalmat indít az arányos választási rendszerért.
Később közszerepelők sora állt ki a kezdeményezés mellett. Többek között a nyíltan antiszemita Zagyva György Gyula volt jobbikos képviselő, aki felhívta Varga-Bíró Tamás zenészt és halálosan megfenyegette őt és a családját is. Zagyva pechére a telefonbeszélgetést egy rendőr is végighallgatta.
Gulyásék polgári engedetlenségi akciója szinte kísértetiesen hasonlít Soros György szervezeteinek a már korábban bemutatott terveire, miszerint az ősszel így próbálnák meggyengíteni a kormányt. Mindezekről az Origo is beszámolt, így például
polgári engedetlenségi képzést tartottak titokban radikális aktivistáknak
a Civil Kollégium Alapítvány kunbábonyi központjában.
Gulyásék mozgalma azonban a már most is megszámlálhatatlan balliberális pártocskáknak okozhat fejfájást. Érthető, hogy elsőre a baloldali erők nem utasították el teljesen Gulyás kezdeményezését, mivel nem akarják maguktól teljesen elidegeníteni, mert akkor később egy önálló választási induláson is elgondolkozhat, ami tovább szeletelné a balliberális tábort.