A tervezettnél jóval kevesebb, mindössze 37 napra volt szükség annak a 222 teherautónyi illegális hulladéknak az elszállításához, amit Zuglóban, a MÁV vagyonkezelésében lévő ingatlanon, a Rákospatak utca 123. szám alatt hagyott hátra a korábbi bérlő"
- derül ki MÁV kommunikációs igazgatóságának közleményéből.
A szemét mennyiségének érzékeltetése érdekében hozzátették, az összegyűlt hulladék tömege
1555 elefánt vagy 13 Boeing 747-es utasszállító repülőgép
súlyával vetekszik, és négy ötvenméteres úszómedencét töltene meg.
A közlemény szerint, a 10 ezer köbméternyi lom, kommunális hulladék és építési törmelék nagy részét az ingatlan korábbi bérlője hagyta hátra. Emlékeztetnek arra, hogy a vasúttársaság és a bérlő között az elmúlt években az illegális hulladéklerakás, áramlopás, a bérleti díj elmaradása miatt kialakult vita a bérleti szerződés felmondásához, majd perhez vezetett. Ez utóbbit
a MÁV jogerősen megnyerte
és a bíróság végrehajtást rendelt el a bérlővel szemben, ez jelenleg is zajlik.
Ugyanakkor a hulladék elszállításával a MÁV nem várta meg az eljárás befejezését, hanem június 12-én
a saját költségén elkezdte a munkát.
A hulladékot a vasúttársaság környezetvédelmi engedéllyel rendelkező lerakóba szállíttatta, súlyát hitelesített hídmérlegen mérlegeltette. A jogszabályoknak megfelelő szállítás és lerakás folyamatát végig ellenőrizték a MÁV és a Környezetvédelmi Felügyelőség szakemberei.
Azt is írták, hogy a szemét szabályos elszállíttatása a közbeszerzési kötelezettség miatt tartott hosszabb ideig.
Az illegális hulladéktelep felszámolása a vasúttársaságnak mintegy 100 millió forintjába került,
melyet szintén bírósági eljárás útján kíván behajtani a MÁV. Magyarázatképpen hozzáfűzték, hogy az ingatlan a MÁV vagyonkezelésében áll, azt azonban a vasúttársaságtól - 2009 júliusa óta - egy másik gazdasági társaság bérelte.
Az ingatlant a vasúttársaság nem hulladékkezelésre adta bérbe, azonban a bérlő - engedélyek nélkül - nagy mennyiségű hulladékot helyezett el a területen, amely
veszélyt jelentett a környezetre.
A többi között 2014-ben és 2015-ben is meggyulladt a szemét, amelyet a tűzoltóság csak nagy erőfeszítések árán tudott eloltani. Ebben a helyzetben 2015-től a további hulladéklerakás megakadályozása érdekében a terület bejáratához a MÁV sorompót állíttatott és 24 órás őrszolgálatot vezetett be - közölte a MÁV.