Tizenkét ember halála kellett ahhoz, hogy kiderüljön, milyen könnyű hamis személyazonosító dokumentumokhoz hozzájutni Németországban. A Focus.de a tavaly december 19-én elkövetett, berlini gázolásos merénylet kapcsán ír erről, a tunéziai elkövetőről, a később Milánóban lelőtt Anis Amriról ugyanis kiderült, hogy párhuzamosan 14 név alatt tartották nyilván a német hatóságok.
A német lap idézi a ZDF közszolgálati csatorna gyűjtését, a rendőrségi adatokra támaszkodó statisztika szerint tavaly
3111 esetben történt kísérlet hamis papírok megszerzésére, amely azt jelenti, hogy 2015-höz képest (1565 eset) 99 százalékos növekedés következett be ezen a téren.
Szakértők ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy a tényleges számok ennél jóval magasabbak lehetnek. A ZDF riportja szerint ennek megfelelően nagy bumm látszik a kamu személyes dokumentumok piacán, hamisítóbandák pedig Európa-szerte működnek Görögországtól kezdve Bulgárián át Bécsig és Németországig. Erről Zacharias Kesses beszélt a ZDF stábjának, aki profi hamisítók ügyvédi képviseletét látja el Görögországban. A televízió riportere egy összekötőn keresztül egyébként 350 euróért jutott hozzá egy francia útlevélhez, amely alig egy nap alatt készült el.
Ugyancsak beszerzett egy szír útlevelet is, amely különösen kedveltnek számít a piacon, mivel egy ilyen dokumentummal könnyen menedékkérő státusz nyerhető el.
Egy zárt Facebook-csoportban, ahol szírek adnak információkat egymásnak, rendelte meg a papírokat 500 euróért. Egy egészen hihetetlen történetbe is belefutottak, egy török férfi, aki görögként élt Berlinben, éveken át bérelt autókat a hamis papírjaival, amelyeket aztán külföldön eladott. Eurótízezreket keresett ezzel a módszerrel.
A berlini rendőrség egyik igazgatója, Thomas Simmroß a téma kapcsán azt nyilatkozta, hogy feltételezése szerint akár milliók is élhetnek hamis papírokkal Németországban, amely azért súlyos gond, mert a piti bűnözők mellett a potenciális terroristák is észrevétlenül szerveződhetnek. Csakhogy a probléma kezelésére nem igazán készültek fel a német szervek: az 5500, ilyen célokra telepített ellenőrző hivatalból csupán 250 rendelkezik a szükséges infrastruktúrával a feladat ellátására.