Budapesten a Keleti, a Nyugati és a Déli pályaudvaron, vidéken a miskolci, a debreceni, a szegedi, a nyíregyházi, a békéscsabai, a szolnoki, a kecskeméti, a győri, a pécsi, a zalaegerszegi, a veszprémi, a nagykanizsai, a celldömölki, a tapolcai, a fonyódi és a siófoki állomáson kaphatnak díjmentesen vizet a vonatokra várakozók - áll a MÁV-START közleményében.
Az ásványvizet a vasúttársaság augusztus 4-ig – illetve, amíg az időjárás ezt szükségessé teszi – 10 és 17 óra között osztja.
A MÁV-START emellett azt javasolja, hogy mindenki elegendő mennyiségű ivóvízzel vagy folyadékkal kezdje meg vasúti utazását. A vasúttársaság elsődleges célja, hogy utasai számára minél komfortosabb utazást biztosítson, ezért a járművek karbantartása során – a megbízható üzemkészség érdekében – különös figyelmet fordít a vasúti kocsik légkondicionáló és légjavító berendezéseire.
45 Celsius foknál, illetve afölött fokozott pályafelügyeletet vezetnek be. A tartós hőterhelés szerkezeti változásokat okozhat a vasúti pályában,
50-60 Celsius-fok között a sínek deformálódhatnak, ilyenkor sebességkorlátozást vezetnek be.
A felsővezetékek a nagy melegben megnyúlnak, emiatt felsővezeték-szakadás, áramszedőtörés előfordulhat.
A MÁV-Start közlése szerint a vonatok megközelítően harmadában, mintegy 600-ban van légkondicionáló vagy légjavító berendezés, a járművek karbantartása során fokozott figyelmet fordítanak ezekre. A légkondicionáló az előre beállított hőfokot biztosítja, míg a légjavító berendezés a külső hőmérsékletet képes pár fokkal csökkenteni.
A vasúttársaság a jogszabályoknak megfelelően az erős napsugárzásnak kitett dolgozóknak megfelelő védőfelszerelést,
fényvédő krémet, korlátlan mennyiségű ásványvizet, és óránként 10-15 perc pihenőidőt biztosít.
Rendkívüli helyzet esetén az átlagostól eltérő munkaszervezési intézkedések léphetnek életbe - tájékoztatott a MÁV.
A GYSEV azt közölte, hogy a nagyobb állomásokon, Sopronban és Szombathelyen osztanak palackozott ásványvizet az utazóknak.