Az MSF kezelőközpontjaiban jelentett kolerás esetek száma jelentősen csökkent a járvány betetőzése óta. Ennek eredményeképpen az orvosi szervezet bezárja kolerakezelő-központjainak legtöbbjét vagy csökkenti azok kapacitását
- írta az orvosok szervezete hétfői közleményében.
Október második hetében 570 koleragyanús páciens kérte kezelését Jemenben, a kolera tetőzése idején ez a szám több mint 11 000 volt - állt a civil szervezet beszámolójában.
"Az MSF által a múlt héten kezelt páciensek mindössze kilenc százaléka szorult kórházi kezelésre, és csak egy korlátozott számú páciensnek vannak a kolerás megbetegedés meghatározásával (akut vizes hasmenés hányással vagy anélkül) megegyező tünetei" - tette hozzá az orvosi segélyszervezet.
A kolerajárványnak nincs vége, de már nem tartozik az elsődleges orvosi teendőink közé Jemenben. Ennek azonban nem szabad elhomályosítania azt a szörnyű egészségügyi helyzetet, amelyben jemeniek milliói képtelenek hozzájutni az alapvető egészségügyi ellátáshoz
- mondta Gasszán Abu Csár, az MSF jemeni missziójának vezetője.
Az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb adatai szerint a járvány április végi kitörése óta
885 ezer koleragyanús megbetegedést jegyeztek fel
Jemenben, beleszámítva a betegség következtében elhunyt 2184 személyt. A betegség halálos rátája jelenleg 0,25 százalék.
Habár a kolera terjedése általában alábbhagy a betegség betetőzése után, a különböző segélyszervezetek jelentése szerint a
jemeni járvány tovább tartott
és szélesebb körben terjedt a várthoz képest. Ennek oka a megfigyelők szerint az, hogy a jemeni egészségügyi ellátást jelentősen megtépázta az országban több mint három éve tartó polgárháború.
Az arab-félszigeti országban Abed-Rabbó Manszúr Hádi szunnita elnök csapatai 2014 szeptembere óta harcolnak a síita húszi felkelőkkel és az Ali Abdullah Száleh előző államfőt támogató milíciákkal. A lázadók ellen 2015 márciusában a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció is hadba lépett, és légierővel segíti a kormányt.