Fiák István, a megkárosított diákok ingyenes jogsegélyét elvállaló DiákÉsz elnöke jelentette be: azt kérik, hogy segítsék az érintett diákok állami kártalanítását, valamint
segítsenek visszaállítani a közbizalmat az iskolaszövetkezeti piac iránt.
Fidler Alexandra és Kéri Ámon is károsultja a Czeglédy-ügynek. Fidler kiemelte: május óta nem volt jele annak, hogy bármi történne a kártalanításuk ügyében, ezért tartja nagy lépésnek, hogy elküldték a levelet.
Kéri Ámon szerint hosszú hallgatás után az elmúlt két hónapban egyre többen kezdtek foglalkozni az ügyükkel, ennek örülnek, és
remélik, hogy a kormány kártalanítja őket.
Diákok vagyunk, nem hagyhatnak minket pénz nélkül - jegyezte meg, hozzátéve: arra bíztat mindenkit, hogy hozza el a jelenléti ívet a munkahelyéről, és jelezze a szervezetnek, mennyi pénzzel tartoznak neki.
Fidler Alexandra pékségben dolgozott, az első havi bérét megkapta, a második havi azonban már nem érkezett meg a számlájára. Jelezte: volt munkahelyén megerősítették neki, hogy aláírják a követelését. Kéri Ámon drogériában dolgozott január óta, a májusi és a júniusi bére nem érkezett meg, 120 ezer forinttal tartoznak neki. Ő feljelentést is tett az ügyben.
A diákok arról is beszéltek, hogy a velük történtek után
megrendült a bizalmuk a diákszövetkezeti munkában.
„Ingadozó a hangulat” a károsultakat összefogó közösségi csoportban, vannak, akik nagyon ingerültek, mert nem látják, hogy valóban meg fogják kapni a pénzüket, holott abból fizetnék a lakásukat, etetnék a gyermeküket - közölték. A csalódottság miatt egyre kevesebben vannak a csoportban - tették hozzá.
A Czeglédy-ügyben bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt nyomoz az ügyészség.
Czeglédy Csaba előzetes letartóztatásban van. A gyanú szerint az általa vezetett, munkaerő-közvetítést végző Humán Operátor Zrt. köré épülő bűnszervezet 2013 és 2016 között
mintegy hárommilliárd forint vagyoni hátrányt okozott az állami költségvetésnek.
Az ügyészség szerint Czeglédy Csaba, aki egy - a többi között magyarországi multinacionális cégeknek diákmunkásokat közvetítő - szombathelyi székhelyű gazdasági társaság vezetője, társaival együtt többszintes céghálót működtetett, hogy így kerüljék el a közterhek megfizetését.
Czeglédy Csaba (Éljen Szombathely!-MSZP-DK-Együtt) szombathelyi önkormányzati képviselő, ügyvédként az MSZP és a DK jogi képviseletét is ellátta több ügyben.