Az államtitkár elmondta, hogy a javuló magyar eredményeket az ENSZ gyereksegélyezési szervezete, az UNICEF legutóbbi, gyerekhalandóságról szóló jelentése is megerősítette. Hazánkban jobban javulnak az eredmények, mint a világ más részein, hiszen globálisan felére csökkent a gyerekhalandóság.
Rétvári Bence kifejtette: a kormány kiemelten fontosnak tartja a gyerekek gyógyítását, ezért az elmúlt években megerősítette a védőoltási rendszert. Ennek köszönhetően
hazánk a csecsemők és kiskorúak átoltottsága tekintetében első helyen áll Európában, gyakorlatilag minden magyar gyerek megkapja a szükséges védőoltásokat.
2017-től pedig minden csecsemő és kisgyerek ingyenesen kapja a gennyes agyhártyagyulladást okozó C típusú meningococcus elleni védőoltást, amelyre 1,5 milliárd forint fedezetet biztosít a kormány a költségvetésből.
A koraszülöttekkel foglalkozó perinatális intenzív centrumok (PIC) és az intenzív neonatológiai osztályok műszaki fejlesztése szintén a csecsemőhalandóság csökkentését szolgálja – folytatta. A projekt keretében országszerte 20 intézmény összesen mintegy 3,8 milliárd forint támogatást nyert el, amelyből az intenzív neonatológiai osztályok korszerű lélegeztető készülékeket, inkubátorokat, multifunkciós betegőrző monitorokat és perinatális diagnosztikai készülékeket szereznek be. Emellett további
1 milliárd forint támogatást kaptak a sürgősségi és gyereksürgősségi ellátás fejlesztése a Közép-Magyarországon működő centrumok.
Az államtitkár tájékoztatása szerint mintegy 3,8 milliárd forintból valósult meg a Koragyerekkori program, amely a 0-7 éves korosztály optimális fejlődésének támogatását célozza meg. A sürgősségi és baleseti gyerekellátást az országban 11 milliárd forintból fejleszti a kormány, amelynek köszönhetően rövidülnek a betegutak, de megvalósulnak további épületfejlesztések és műszerbeszerzések is.