Áder János személyes motívumokkal kiegészítve mesélte el, hogyan került sor a klímavédelmi alapítvány megalakítására. Az államfő kiemelte, hogy
abból az összegből hozta létre, amit a Magyarországról kivándorolt és Manchesterben 2013-ban elhunyt Balázs Miklós elektormérnök hagyományozott a hivatalban lévő köztársasági elnökre azzal, hogy fordítsa a pénzt a magyarok javára.
Mint mondta, a 234 396 font és 66 penny 2016 januárjában érkezett meg egy ügyvédi letéti számlára. Hosszas gondolkodás után pedig úgy döntöttek, hogy az örökhagyó akaratát azzal tudják a legjobban szolgálni, ha egy olyan hosszú távú célra használják fel a pénzösszeget, ami kiemelten fontos ügyre hívja fel a magyar társadalom figyelmet. Az államfő hozzátette, hogy a 2015-ös párizsi klímacsúcs erős ösztönzést adott ahhoz, hogy végül klímavédelmi alapítványra fordítsák a pénzt.
A végeredmény pedig a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány lett, aminek
Áder János elmondta, hogy Martonyi Jánost nemzetközi tapasztalata, jogi tudása és a téma iránti érdeklődése révén, Vizi E. Szilvesztert a tudományos világban meglévő kapcsolatai és a Friends of Hungary-ban szerzett tapasztalatai miatt kérte fel az alapítvány munkájában való részvételre, Szűcs Gábor pedig évek óta segíti munkáját klímavédelmi szakértőként. A köztársasági elnök hangsúlyozta, minden jogi, adminisztrációs és technikai feltétel adott, hogy az alapítvány megkezdhesse munkáját. Áder János szólt arról is, hogy online szemlét indítanak a megújított www.elobolygonk.hu segítségével. Kiemelte, hogy a megújult honlap célja, hogy növelje az olvasók tudását, ismereteit a klímaváltozással kapcsolatban.
A felületen összegyűjtik a magyar és nemzetközi portálokon megtalálható releváns információkat, amelyek a klímaváltozással kapcsolatban, minden korosztályhoz szólnak.
Klímahíreket, innovatív trendeket, zene- és programajánlót is meg fognak jelentetni, az "Én mit tehetek" menüben pedig gyakorlati tanácsokat is adnak a környezetvédelemhez.
Martonyi János, az alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta, hogy a legtöbb globális kockázat közvetve vagy közvetlenül összefügg az emberi tevékenységgel, ezért indokolt azt vizsgálni, mit lehet tenni ezek megelőzésére.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a klímaváltozás összefügg a természeti katasztrófákkal, a terrorizmussal, és a migrációval.
Kitért arra, hogy az alapítvány segítségével hozzájárulhatnak a globális kockázatok, a klímaváltozás hatásainak leküzdéséhez.
Vizi E. Szilveszter is arról beszélt, hogy korunk emberének hallatlanul nagy a felelőssége abban, hogyan változtatja meg azt a bolygót, amit örökölt. Szerinte éppen a tudomány exponenciális növekedésének eredménye, hogy az ember kezében olyan hihetetlen hatalom összpontosult, amivel képes elpusztítani a bolygót.