Nem tudja cáfolni a tiltott pártfinanszírozást a Jobbik

Vona Gábor, sisak
Hős lovag
Vágólapra másolva!
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) mai közleményében azt írta, hogy a számukra csütörtökön átadott észrevételével sem támasztotta alá a Jobbik, hogy nem fogadott el tiltott vagyoni hozzájárulást. A közlemény szerint a párt nem tudta megcáfolni az Állami Számvevőszék bizonyítékokon alapuló megállapításait.
Vágólapra másolva!

Az Állami Számvevőszék mai közleményében hangsúlyozta, hogy a Jobbik az észrevételezés időszakában, december 6. és 21. között átadhatta volna a gazdálkodását érintő dokumentumokat, a program szerinti ellenőrzést a párt közreműködési kötelezettségének elmulasztása akadályozta meg. A közleményben emlékeztettek arra, hogy

a Jobbik többszöri értesítés és helyszíni adatkérés ellenére sem tett eleget a törvény szerinti adatszolgáltatási kötelezettségének, az ügyészség a számvevőszéki jelzés alapján indított nyomozást 2018. március 6-ig meghosszabbította.

Kiemelték, hogy a számvevőszék az adatszolgáltatásra törvényben előírt határidő letelte után fordult a vádhatósághoz. A Jobbik parlamenti frakcióvezetője, valamint gazdasági igazgatója az ügyészségnek küldött számvevőszéki jelzést követően a törvények megkerülésével, az adatszolgáltatási határidő letelte után próbált iratokat átadni. A közleményben felidézték, hogy az ÁSZ korábban tájékoztatta a közvéleményt arról, hogy a Jobbik hatósági jelzést kapott a 2017. első félévi plakátszerződéseivel kapcsolatos, a gazdasági társaságok hirdetési listaáraitól jelentősen elmaradó egységárak miatt.

A számvevőszék elküldte jelentéstervezetét a Jobbiknak és közölte, hogy a hatósági kockázatjelzésben rögzített politikai hirdetések kihelyezéséről szóló szerződések alapján a párt 331 millió 660 ezer forint nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást fogadott el jogi személyektől, ami a hatályos párttörvény szerint tiltott, nem pénzbeli hozzájárulásnak minősül.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) közleményben reagált a Jobbik "valótlanságaira". Forrás: 888.hu

A Jobbik érdemi cáfolat helyett vádaskodott

Az ÁSZ arra reagált most, hogy a Jobbik pénteken arra szólította fel őket, hogy az ellenzéki párt „rágalmazása" és a közvélemény „félrevezetése", valamint majdnem három hónapos időhúzása után vegye át a párt 2015-2016-os évek gazdálkodására, valamint idei plakátkampányára vonatkozó dokumentumokat, hogy bizonyítékokkal támaszthassák alá, nem fogadtak el tiltott vagyoni hozzájárulást.

Schön Péter, a Jobbik gazdasági igazgatója az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében azt írta, hogy a tiltott vagyoni hozzájárulás bizonyításának terhe a törvény alapján a számvevőszéket terheli. Kitért arra is, hogy a dokumentumok átadásának lehetőségét eddig az ÁSZ tagadta meg tőlük. Ez természetesen nem volt igaz.

ÁSZ kontra Jobbik: a plakátkampányra vonatkozó ügy előzménye

Az ÁSZ július 10-én az után kezdte meg a Jobbik gazdálkodásának törvényességét vizsgálni, hogy Simicska Lajos a piaci ár töredékéért biztosított a Jobbiknak plakáthelyeket, ahol Vonáék intenzív kampányt folytattak. A Simicska Lajostól a plakáthelyekre kapott kedvezmény messze meghaladta a piaci körülmények között kínált legnagyobb diszkont mértékét. Az Állami Számvevőszék a pártnak megküldött jelentéstervezetben pontosította ezt az összeget, vizsgálatuk szerint 331 millió 660 forintnyi tiltott támogatást fogadott el a párt Simicska Lajos plakátcégeitől.

A Pesti Srácok lebuktatta Simicskát és a Jobbikot

Pesti Srácok által közzétett szerződések fényében jó okkal feltételezhető, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) törvényesen, jogszerűen és arányosan járt el. A portál ugyanis megszerezett két adásvételi szerződést, amelyeket Simicska Lajos két plakátcége, a Publimont Kft. és az Euro Publicity Kft. kötött a Jobbik Magyarországért Mozgalommal ez év szeptember 19-én. A megállapodásokból kiderül, hogy a Publimont a 978 plakáthelyét bruttó 124,2 millióért, az Euro Publicity pedig 41 plakáthelyét 5,2 millió forintért adta el. Vagyis az összesen 1019 plakáthelyet cakkpakk 129,4 millió forintért szerezhette meg az ellenzéki párt, ami még éves bérleti díjként is hihetetlenül csekély összeg lenne, nemhogy vételárként. A két szerződés alapján 2017. szeptember 28-ig mindössze 27,5 millió forintot kellett kifizetnie a Jobbiknak. A fennmaradó 101,9 millió forintot 2018. május 31-ig kell kifizetniük, tehát csak a választások után. Ugyanakkor a kontraktusok egy rendkívüli trükköt/csalást is tartalmaznak: rögzítik, hogy amennyiben a vevő nyolc napon túli fizetési késedelembe esne, akkor a plakáthelyek visszakerülnek Simicska cégeihez, és a két fél elszámol egymással.

Plakátonként összesen 27 ezer forintot fizet erre az időszakra a Jobbik, ami egy hónapra vetítve 3200-3300 forintos bérleti díjat jelent. Eközben a Simicska-cégek óriásplakátjainak havi listaárai 114 ezer és 317 ezer forint között mozognak.

Tehát a Jobbik összesen 1019 plakáthelyért darabonként szeptembertől a választásokig eltelő 7 hónapra, 27 ezer, azaz havonta 3850 forintot fizet. A Simicska cégek hivatalos listaára szerint a legdrágább óriásplakát 317 ezer 500 forintos áron bérelhető ki, a legolcsóbb pedig 114 ezer 300 forint. Ennyi pénzért nem megvenni, csak bérelni lehet a felületet egy hónapra. Másképpen: több száz millió helyett a töredékét kellene fizetnie a Jobbiknak Simicska Lajosnak. Ha egy drága óriásplakátot nézünk tehát: havonta több mint 300 ezer forint helyett 3850 forintért kapná a Jobbik a plakáthelyeket Simicskáért. A tényleges ár alig több, mint 1%-át kellene fizetnie, ami nyilvánvaló és átlátszó tiltott párttámogatás.

Ezután, Schön Péter a Jobbik gazdasági igazgatója egy állítólagos közleményben azt írta, hogy „eladni kényszerültek" a plakáthelyeket, amit Simicska lapja, az Index és a Jobbik pártmédiája, az Alfahír idéz. Schön hosszan magyarázkodik összevissza a szerződéssel kapcsolatban, de nem tagadja, hogy azok eredetiek.

A Magyar Idők által megkérdezett szakjogász úgy értékelte a történteket, hogy leplezett bérleti szerződés az a megállapodás, amelyet adásvétel címén kötött a Jobbik és a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Publimont.

Ehhez hozzátette, hogy az efféle szerződések a polgári törvénykönyv szerint semmisek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!