Gálik Zoltán az M1 aktuális csatornán vasárnap azt mondta:
kérdés, hogy létrehoz-e az Európai Unió egy új menekültügyi rendszert, amelyet 2015 óta szeretne; a dublini rendszer reformja késlekedik.
Gálik Zoltán arról is szólt, hogy ennek a rendszernek része lenne egy "vészhelyzeti mechanizmus" is, amelyről jelenleg is politikai viták vannak.
A tagállamok álláspontjai között éles határvonalak húzódnak ebben a kérdésben
- fogalmazott Gálik Zoltán.
A brit EU-kilépésre, a Brexitre kitérve közölte: majdnem másfél év telt el az arról szóló népszavazás óta, és még mindig tisztázatlan a jövőbeli kapcsolatok helyzete.
Felhívta a figyelmet arra, hogy bizonytalan a belpolitikai helyzet Nagy-Britanniában, miután Theresa May kormányfő megpróbálta megerősíteni hatalmát egy előrehozott választással, de annak következményeit csak koalícióval tudta "túlélni".
A Corvinus Egytem docense úgy fogalmazott:
a Brexittel kapcsolatban gyakorlatilag az történt, amit az EU kívánt, megállapodtak arról, hogy milyen státusza lesz az EU-ban élő briteknek és a Nagy-Britanniában élő uniós polgároknak, valamint a brit hozzájárulásról az európai költségvetéshez, és az északír-ír helyzet, a határvita kérdésében is sikerült kicsit előrelépni.
Gálik Zoltán arra is felhívta a figyelmet:
súlyosan érintené az európai gazdaságot, ha a britek megállapodás nélkül távoznának az unióból.
Gálik Zoltán szólt arról is, hogy az egész német politikai rendszer átalakuláson megy keresztül, az elmúlt ötven év vezető pártjai, a szociáldemokraták és a kereszténydemokraták sok szavazót vesztettek a legutóbbi választásokon, ezért került nehéz helyzetbe Angela Merkel kancellár.