Óriási fordulatot hajtott végre a balliberális ellenzék az elmúlt hetekben a budapesti olimpiarendezés ügyében. A magyar pályázatot korábban az LMP-t leszámítva
mindegyik jelentős ellenzéki párt támogatta,
a Fővárosi Közgyűlés 92 százalékos többsége, míg a parlament 80 százaléka sorakozott föl a 2024-es pályázat mögé. Összeggyűjtöttük, hogy ki és mikor mit mondott az olimpiáról.
Kezdjük az MSZP legújabb csodafegyverével, Botka Lászlóval, aki 2015. június 26-án a következőt mondta: az ötkarikás játékok olyan más sporteseménnyel össze nem hasonlítható atmoszférát, izgalmat és presztízst hoznak hazánkba, amelyet csak az élhet át valójában, aki már személyesen is részt vett ilyen eseményen. A jelenlegi elképzelésnek külön erőssége, hogy Budapest mellett több vidéki város – köztük Szeged is – bekapcsolódhatna a versenyek rendezésébe, ezáltal az egész ország bekerülhet a gazdasági-infrastrukturális fejlődés mellett az olimpiai játékok hihetetlenül izgalmas légkörébe – tette hozzá.
A szegedi polgármester arról is beszélt, hogy hiszünk abban, hogy a nemes versengés nem pénz kérdése, és hogy
az olimpia rendezése nem gazdag országok nagyvárosainak kiváltsága,
hanem erőfeszítés, küzdelem – fejtette ki a politikus, akit egyelőre eddig az MSZP-n kívül senki sem támogat a miniszterelnöki posztra. Botka tehát Szegedre is akarta vinni az olimpiát, de a véleményét gyakran váltogató MSZP-s politikus most már Pesten sem akarna.
Demszky Gábor, Budapest volt SZDSZ-es főpolgármestere - akinek az utóbbi hetekben az ő felelősségéről szóló, korrupciós, a 4-es metrót érintő OLAF-jelentés miatt kellett magyarázkodnia - is egyértelműen kiállt a rendezés mellett. A liberális politikus korábban például így fogalmazott: egy évszázadban egyszer van esélyünk arra, hogy az olimpia segítségével hét éven keresztül magunkra irányítsuk a világ figyelmét, és végrehajtsuk azokat a beruházásokat, amelyek révén Budapest Európa élvonalában maradhat, és amelyeknek a 90 százaléka az olimpia nélkül is szükséges, sőt elengedhetetlen ahhoz, hogy Budapest élhetőbb, komfortosabb lakóhely legyen.
Budapest tehát a nevét kívánja adni a pályázathoz, de az egész nemzet erőfeszítéséről, győzni akarásáról állítunk ki bizonyítványt akkor,
ha sikerrel készülünk, jelentkezünk az olimpia megrendezésére. Budapest ezen nem veszíthet.
Ha az olimpiai felkészítés jegyében elindítjuk ezeket a programokat, ezzel a város nyer, hiszen ezek a beruházások megvalósulnak, és itt maradnak akkor is, hogyha az olimpiai pályázat nem lesz sikeres – mondta a volt főpolgármester.
Demszky egyébként éveken keresztül támogatta a budapesti olimpiát. Magyarország képes olimpiát rendezni, és ebben a magántőke már kivette a részét a civil mozgalom révén – mondta a liberális politikus 2007. június 28-án. Aktívan részt kívánunk venni a Budapesti Olimpiai Mozgalom által javasolt olimpiai törvény kidolgozásában és az olimpiai játékokhoz szükséges területfejlesztési törekvéseiben, hiszen
az ötkarikás játékok megrendezése elősegítené a főváros és az ország fejlődését is –
tette hozzá. Demszky szerint az olimpiai pályázat hatalmas lehetőség és felelősség is egyben. Lehetőség a régióban való kiemelkedésre, ugyanakkor felelősség, hiszen felelősen kell felhasználni az olimpiára fordítandó ezer milliárdokat.
Demszky 2008. december 18-án a világgazdasági válság magyarországi begyűrűzésének a csúcspontján azt mondta, legalább két lépéssel közelebb kerültünk egy nagy közös álom, az olimpia megrendezéséhez. A Fővárosi Közgyűlés döntött arról, hogy javasolják a parlamentnek az olimpiai törvénytervezet megvitatását.
Reményeik szerint a javaslatot támogatja az Országgyűlés is. Egy biztos: az olimpia ugyanolyan esélyt jelent a városnak 2013 után, mint az Európai Unió támogatásai 2013-ig. Budapest fejlettsége miatt a következő uniós fejlesztési ciklusban jóval kevesebb pénzre számíthatunk,
az olimpiai felkészülés ugyanakkor a fejlődés újabb katalizátora lehet.
Nagyon sokan megkérdezik tőlünk, hogy miért van szükség olimpiára, amikor javában dúl már a pénzügyi válság nyomán a gazdasági válság, és kisebb beruházásokra sincs elegendő pénz. Szeretném leszögezni, hogy a 2020-as nyári olimpiai játékok megrendezése nem kényszer, óriási kiugrási lehetőség lehet az országnak. Ezért fogjuk javasolni, hogy a főváros támogassa a törvényterveztet, ezért készítettük elő a BOM-mal együtt annak szövegét – mondta Demszky.
A budapesti olimpia összekötheti az embereket. Az olimpia egy nagyon erős katalizátora lehet a gazdaságunknak és a hitünknek. Kell, ami újra optimistává teszi a magyarokat, ami nem pártpolitikai kérdés. A sport a nemzeti minimum lehet, így az olimpia ügye is ezt szolgálja, ne utáljuk, hanem szeressük egymást – mindezt Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke mondta még 2015. júniusában.
Párttársa Horváth Csaba szerint
az olimpia segíthet abban, hogy egy jobb nemzet legyünk, és egy sikeres olimpia megrendezése után jelentős nemzetközi elismerést szerezhet Magyarország.
2015-ben még Karácsony Gergely, Zugló polgármestere is olimpiapárti volt. Meg vagyok győződve, hogy ennek a koncepciónak a megvalósulása jót tenne Budapestnek, és jót tenne az országnak. Ezért szavaztam igennel – mondta.
Egyébként az olimpiáról a baloldalon rendkívül népszerű Kálmán Olga is azt mondta: nem szeretem a tétlenséget. Nem szeretem, ha valamire azt mondjuk: ezt úgysem tudom megcsinálni. Mi most megtettük az első lépést. Összefogtunk – mondta Simicska Lajos tévéjének új szerzeménye. Szintén az olimpia mellett kampányolt Gémesi György, Gödöllő polgármestere, Hunvald György, Erzsébetváros sokáig előzetes letartóztatásban tartott, volt szocialista vezetője, az RTL Klub, a 168 óra, a Népszava, az Index és a Klubrádió is.
2008-ban és 2009-ben megszavazta a 2020-as pályázatot Demszky Gábor (SZDSZ), Gajda Péter (MSZP), Gy. Németh Erzsébet (MSZP), Horváth Csaba (MSZP), Szaniszló Sándor (MSZP). 2015-ben megszavazta az olimpiai pályázatot a teljes MSZP- és Jobbik-frakció. 2017-ben nem szavazta meg, hogy Budapest vonja vissza a pályázatot, Karácsony Gergely (P), Tóth József (MSZP), Horváth Csaba (MSZP), Gajda Péter (MSZP), Hajdu László (DK), Tokody Marcell (Jobbik).