Kiszélesítené a migránsok jogait és lehetőségeit az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ), amely magyar idő szerint hétfőn éjjel nyilvánosságra hozta Global Compact for Migration (GCM) című egyezménytervezetét.
A javaslat, amelyet az ENSZ egy december 10–11-én Marokkóban rendezendő csúcstalálkozó keretében kíván elfogadni, garantálná a migránsok alapvető jogait, biztonságát, és ennek érdekében egy sor konkrét kötelezettségvállalást vázol fel.
Az egyik cél, hogy bővítsék a legális migrációs útvonalakat,
ezzel párhuzamosan pedig erélyesebben lépjenek fel az embercsempészek ellen - írta összefoglalójában a Magyar Idők.
A tervezet szerint a migránsok őrizetbe vétele csupán „végső eszköz" lehet, a törvényes - valójában az egyezmény szellemében tövényesített - úton érkező migránsokat segíteni kell a beilleszkedésben, biztosítani kell számukra a megfelelő okmányokat, hogy "méltó munkát" kaphassanak, és diszkrimináció nélkül juthassanak hozzá a szociális és egészségügyi szolgáltatásokhoz. Lényegében tehát a fogadó ország állampolgáraival azonos jogokat kellene nekik biztosítani.
Az országoknak meg kell könnyíteniük a családegyesítést. Ezt a lehetőséget most is igyekszenek kihasználni a migránsok, akiket
olyan szervezetek segítenek ebben, mint Soros György Nyílt Társadalom Alapítványainak (OSF) hálózata
által támogatott Helsinki Bizottság. Előfordult, hogy egy leszbikus nő két, természetesen nem vér szerinti gyermekét hozták családegyesítés címszó alatt Magyarországra. Az OSF-ről érdemes megjegyezni azt is, hogy számos területen, ideértve a migrációt is, az ENSZ stratégiai partnerének számít.
A GCM szerint az államoknak együttes erővel kell menteniük az emberéleteket a veszélyes migrációs útvonalakon, elsősorban a Földközi-tengeren, és közösen kell küzdeniük az embercsempészbandák ellen. Magyarország esetében ez például azt jelentené, hogy nemcsak befogadnia kell a migránsokat, de pénzzel vagy emberi erővel is támogatnia kellene a mentőegységeket.
Az ENSZ tervezete fontosnak tartja, hogy a bevándorlási politikában az egyes ember szempontját tartsák szem előtt, különös tekintettel a nőkre és a gyermekekre. Bár a dokumentum szövege látszólag elismeri a nemzeti szuverenitást, a valóságban tagadja azt: felhívja a figyelmet arra, hogy a migrációt csak nemzetközi szinten lehet kezelni.
Szerintük ezért nagy jelentősége van a nemzetközi együttműködésnek például abban, hogy a határok védelmét is integrált, biztonságos és összehangolt módon lehessen megoldani. Ami viszont végeredményben azt jelentené, hogy a határvédelmet kiveszik az egyes államok kezéből.
Az egyezményben foglaltak elvileg nem kötelező erejűek, minden ország önként döntheti el, hogy magáévá teszi-e a megfogalmazott célokat, akarja-e alkalmazni a migrációs folyamat kezelésére javasolt eszközöket. Ennek ellenére az Egyesült Államok már a tervezet nyilvánosságra kerülése előtt jobbnak látta elhagyni a tárgyalásokat.
Az ENSZ migrációs csomag első szövegtervezetének megjelenéséről Szijjártó Péter azt mondta: egyelőre elemzik a dokumentumot, de az ENSZ-főtitkár korábbi nyilatkozata, "előreszaladása" sok országban komoly csalódást okozott, és látszik a szövegen, hogy a készítői érzékelték egyes országok csalódottságát, felháborodását.
A világszervezet főtitkára szerint a migráció jó és megállíthatatlan, miközben Magyarország álláspontja szerint rossz és biztonsági kockázatokat hordoz,
ezért meg kell állítani – magyarázta. Hozzátette: Magyarország nem fog olyan alapállást támogatni, amely a migráció ösztönzéséről szól.
Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy Nyugat-Európában rendkívül komoly kihívást okoz a tény, hogy míg korábban azt hitték, a társadalmi integrációs modellek nagy sikereket értek el, mára világossá vált, hogy ez nincs teljesen így, párhuzamos társadalmak jöttek létre, ami miatt egyre többen fejezik ki az ellenérzéseiket. De a nyugat-európai politikai elit nagy része továbbra is próbálja ezt elfedni, és a kvótákat ajánlja megoldásként, pedig ez zsákutcának bizonyult.
Orbán Viktor még múlt pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta: az ENSZ érték, de nem szabad megengedni, hogy olyan elveket fogalmazzon meg, amelyek ellentétesek Magyarország érdekeivel, márpedig ami készülőfélben van a migrációval kapcsolatban, az a jelenlegi információk alapján szemben áll a magyar érdekekkel.
Olyan elveket fogalmaznak meg - fejtette ki -, amelyek kilátásba helyezik például az illegális határátlépést sújtó büntetések enyhítését, továbbá egyszerűsítenék, gyorsítanák az adminisztratív eljárásokat, vagyis javasolnák, hogy
az országok gyakoroljanak kevesebb ellenőrzést a belépni akaró idegenekkel kapcsolatban.
Mint arról korábban beszámoltunk, határok nélküli világot vizionáló liberális migránspárti emberek készítették elő az ENSZ Migrációs Globális Kompakt szövegét - írta a Figyelő.hu. Szerintük az egyezményt azért hoznák létre, hogy azzal - Soros György hálózatához hasonlóan - a migráció pozitív hatásait helyezzék előtérbe és globális szinten a migrációt támogató környezetet alakítsanak ki.