Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombat este az MTI-hez eljuttatott figyelmeztetésében kiemelte: éjjel gyorsan és nagymértékben romlanak a közlekedés időjárási feltételei, fokozatos javulás vasárnap délelőttől várható.
Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője az MTI-nek elmondta: a katasztrófavédelem országos szinten és minden megyei igazgatóságon is operatív törzset működtet.
Sokan elutaztak a hosszú hétvégére, illetve vasárnapra terveztek programot - jegyezte meg a szóvivő, kiemelve:
az OKF mindenkitől azt kéri, hogy indulás előtt tájékozódon a meteorológiai előrejelzésekről a közutak állapotáról.
Kiemelte továbbá, hogy a katasztrófavédelem VÉSZ alkalmazásán egy helyen megtalálhatóak az időjárással, az utak állapotáról, a tűzoltói beavatkozással kapcsolatos információk.
Az OKF szóvivője szerint
az utakon hosszabb menetidőre, torlódásra, elakadásra lehet számítani, ezért fontos: mindenkinél legyen telefontöltő, hogy szükség esetén segítséget tudjon hívni.
A meteorológiai szolgálat veszélyjelzése szerint
Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legmagasabb fokú (piros) figyelmeztetés van érvényben.
Itt a friss hóval fedett területeken a viharos szél több helyen jelentős hóakadályokat emelhet.
Budapesten és Pest Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád megyében másodfokú, Baranya, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Tolna, Vas és Zala megyében elsőfokú a veszélyjelzés a hófúvás miatt.
Mint írták: erős hófúvás szombat estétől vasárnap délelőttig az Északi-középhegységben és annak előterében, kiemelten a Hernád és a Bodrog völgyében, az Alföld északi felén, éjszakától néhol a Nyugat-Dunántúlon is lehet. Ezeken a részeken viharos széllökések valószínűek. A havazás által kevésbé érintett Dél-Alföldön is előfordulhatnak helyenként 70 kilométer/óra körüli széllökések északkeleti irányból, ennek a régiónak az északi, északnyugati felén várható estétől hófúvás.
Kiemelték továbbá, hogy az ország délkeleti, keleti megyéiben az eső nem havazásba, hanem ónos és fagyott esőbe mehet át, és viszonylag rövid idő alatt több milliméteres jégbevonat képződhet a tereptárgyakon.
Budapesten és Pest, továbbá Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét érintően az ónos eső miatt is vannak másodfokú riasztások.
Itt tartós (többórás) ónos esőre kell készülni. Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Heves, Somogy és Tolna megyében elsőfokú a veszélyjelzés az ónos eső miatt.
Emellett
a sok eső miatt Baranya, Somogy, Tolna és Zala megyében másodfokú, a fővárosban Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Fejér, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas és Veszprém megyében elsőfokú figyelmeztetés
van érvényben.
Budapesten, Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas, Veszprém és Zala megyében a havazás miatt is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben. Mint kifejtették:
vasárnap reggelig a legtöbb helyen összefüggő hótakaró alakul ki.
Ennek vastagsága egy délnyugati-északkeleti tengely mentén, nagyjából a Nagykanizsa-Miskolc városok közti széles sávban lehet a legnagyobb, akár 10-15 centiméter körüli, míg a Dunántúl északi felén 5-15 centiméter a legvalószínűbb. Elsősorban Borsodban és Szabolcs nyugati felén 20 centimétert meghaladó hó is hullhat. Az előbb említett sávtól délkelet felé haladva gyorsan csökken a várható hó mennyisége, Békés megye és környéke esetleg ki is maradhat a havazásból.
Az ország nagy részén a viharos szél miatt is elsőfokú figyelmeztetések és riasztások vannak érvényben.
A jelenlegi veszélyjelzés szerint vasárnap a nap első felében fokozatosan gyengül, majd a legtöbb helyen megszűnik a havazás. Északkeleten kora délutánig még további 5-10, néhol esetleg 10 centimétert meghaladó hó hullhat. Vasárnap napközben fokozatosan veszít erejéből a szél, de északkeleten még délután is lehetnek 60 kilométer/óra körüli lökések, hófúvás elsősorban ott, és nyugaton fordulhat elő.