Az Orbán-kormány által befejezett fővárosi beruházással kapcsolatos - de még a szocialista-liberális időszakhoz köthető - büntetőeljárás és szabálytalanságok miatt a magyar államnak eddig ismeretlen összeget kell visszaszolgáltatnia a közös uniós kasszába. Ezeknek a szabálytalanságoknak elkövetői ellen Lázár János miniszter feljelentést tett és a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály folytat eljárást.
A hetilap megkereste a Központi Nyomozó Főügyészséget (KNYF), akik tájékoztatták őket, hogy többek közt különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt zajlik eljárás.
Nyilatkoztak a kettes és négyes metró vonalára kiírt közbeszerzési eljárásról, azaz Alstrom ügyről. Kiderült, hogy gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által kötelezettségszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette miatt folyik nyomozás három gyanúsított ellen. A negyedik gyanúsítottat, Terner Gézát még nem tudták kihallgatni, mivel Izraelbe menekült. A Figyelő információi szerint azonban több hatóság körözési nyilvántartásában is benne van.
Borbély Lénárd, csepeli polgármester, az Olaf-metrójelentés által feltárt korrupciót vizsgáló fővárosi munkacsoport vezetője beszámolt arról, hogy a legtöbb problémás szerződés épp 2005-2006-ban kelt, azaz Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége és Demszky Gábor főpolgármestersége során.
Az uniós szinten is dobogós, de magyar tekintetben a valaha volt legnagyobb korrupciós botrány, végül 452 milliárd forintba került. Jelen állás szerint egyébként a fővárosnak nagyjából hatvanmilliárdot kellene visszafizetnie az uniós kasszába, a problémás szerződések együttes értéke pedig az OLAF számításai alapján megközelíti a 170 milliárdot. Bármit is mondjon Demszky Gábor.
Banai Péter Benő, a nemzetgazdasági minisztérium államtitkára szemléltetésképp elmondta, hogy a visszafizetendő összeg megegyezik a családi pótlék négy hónapra vonatkozó vagy a GYES több mint egész évre tervezett előirányzatával.
Az OLAF jelentés név szerint említi Puch Lászlót és Medgyessy Péter volt szocialista miniszterelnököt, mint érintetteket a botrányban.
És bármennyire is próbálja Demszky hárítani a felelősséget, és beszél arról, hogy nem volt rálátása az operatív részletekbe, a bizottság által meghallgatott tanúk épp az ellenkezőjéről számoltak be: azaz, hogy gyakorlatilag kézi vezérlés volt, azaz a projektet mindvégig szoros felügyelet alatt tartotta a Főpolgármesteri Hivatal.
Medgyessy és az Alstrom kapcsolata is érdekes, ugyanis ahogy a Magyar Idők korábban megírta, összesen 597 ezer euró, azaz 180 millió forint áramlott a volt miniszterelnök családi cégéhez.