Az első magyar gyerek-tüdőtranszplantáció fontos mérföldkő a Semmelweis Egyetem életében – mondta az Origónak adott interjújában Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese.
Ahogyan a sajtótájékoztatón bejelentkezett internetes kapcsolaton keresztül Dorka, hallhatta mindenki, hogy mennyire okos, szinte felnőtt kisgyerek. Ez a kislány néhány héttel ezelőtt minden levegővételért megküzdött. Nagyon oda kellett figyelnie, hogy egyáltalán levegőt kapjon."
Merkely Béla hangsúlyozta, hogy az első magyarországi gyerek-tüdőátültetés két nagy intézet, a Semmelweis Egyetem és az Országos Onkológiai intézet együttműködésének köszönhető. Az Országos Onkológiai Intézetben nagyon fejlett a mellkassebészeti osztály – amely egyben a Semmelweis Egyetem mellkassebészeti klinikája is.
„Dorkának ez a két intézet új életesélyt adott, úgyhogy most már nyugodtan elkezdheti megvalósítani a bakancslistáját. Ennél szebbet nem tudok elképzelni"
– mondta az egyetem klinikai rektorhelyettese.
Azt is hangsúlyozta, hogy ez volt egyébként a huszonötödik gyerek-tüdőátültetés magyar betegen, de eddig 24 műtétet a bécsi központban végeztek el. Dorka volt az első, akit itthon, Magyarországon operáltak meg.
„Most már tudjuk: ma már nem kell Bécsbe menni ezért. Ez azért is fontos, mert amikor a gyerek a műtét után felébred, és magyarul szólnak hozzá az orvosok, nővérek, az a gyógyulásban is segíti" – mondta Merkely Béla.
A gyerek-tüdőtranszplantáció nem túl gyakori beavatkozás. Évente az egész világon kevesebb mint 100 ilyen műtétet végeznek.
„Dorka műtéte azt mutatja, hogy ha jól szervezett a betegellátás, nincs lehetetlen Magyarországon. A magyar orvosok és szakdolgozók világszínvonalú munkája hihetetlen teljesítményre képes"
– emelte ki a klinikai rektorhelyettes.
„Engem úgy hívott fel, hogy apa, képzeld, transzplant! Este 9-re ki vagyok írva műtétre! Hát én ugyanezzel a lendülettel estem össze. Tudtam, hogy veszélyes a műtét. Itt gyakorlatilag nincs más nincs vagy A, vagy B" – mondta Máté Ferenc, Dorka édesapja az Origónak.
Azt is elmesélte, hogy amikor tolták be a kislányt a műtőbe, ráparancsolt, hogy készítsen róla egy fényképet, mert olyan jól néz ki ez a zöld ruha – és persze közben folyamatosan vigasztalta a szüleit, hogy ne aggódjanak, minden rendben lesz, a professzor is megmondta, és ő hiszi, tudja, hogy így lesz.
Dorka szülei egész éjjel a műtő előtt ültek, és amikor reggel elmondta az orvos, hogy a műtét sikerült, komplikációmentesen, kezdtek megnyugodni.
A teljes beszélgetést Máté Ferenccel itt nézhetik meg:
A Semmelweis Egyetemen sajtótájékoztatót tartott az első magyarországi gyerek-tüdőátültetés után, ahol Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója azt mondta: megtisztelő és felemelő volt, amikor a Semmelweis Egyetem vezetői megkeresték azzal a felvetéssel, hogy elvégeznék-e a 13 éves Dorkán a tüdőtranszplantációt.
Biztos voltam abban, hogy az intézet mellkassebészeti osztálya rendkívül felkészült, de megkérdeztem a Mellkasi Központ vezetőjét és a terápiás osztály vezetőjét, hogy tudják-e vállalni. Ők azt mondták, hogy igen. Elszántságot éreztem bennük. És ez talán fontosabb. Mert azt tudtam, hogy a képesség megvan. A gyerekgyógyászat nem a profilunk, de elvégeztük a műtétet, amely az egész világon rendkívül ritka"
– emelte ki Kásler Miklós.
Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem I. Számú Gyerekklinika igazgatója azt mondta: Dorkának cisztás fibrózisa volt. Ez egy genetikai betegség, amely a születés utáni első napon lényegében kiderült. Négyezerből egy gyerek születik ezzel a betegséggel - vagyis évente Magyarországon 20-22 gyerek -, de nem mindenki kerül ennyire súlyos állapotba gyerekkorban, mint Dorka.
Elek Jenő, az Onkológiai Intézet Aneszteziológiai és Központi Intenzív Terápiás Osztály vezetője azt hangsúlyozta, hogy a gyerek-tüdőátültetések száma nem éri el a 100-at az egész világon. A bécsi központban is évente egy-két ilyen műtétet hajtanak végre.
„Dorka alig-alig túlélhető állapotban került hozzánk. Sikerült stabilizálni az állapotát, ezután műtöttük meg. Szerencsére semmilyen komplikáció nem lépett fel a műtét közben. Fantasztikus volt látni, hogy Dorka a műtét után négy nappal mosolyog. Egy újjászületésnek lehettünk szemtanúi, amely úgy gondolom, nagyobb csoda, mint maga a születés. Dorka fantasztikus kislány, igazi bölcs gyerek, aki nekünk is rengeteget tanított"
– mondta Elek Jenő.
Dr. Rényi-Vámos Ferenc, az Országos Onkológiai Intézet Mellkasi Központjának vezetője azt mondta el, hogy a műtét hat órán át tartott, és végtelenül büszkék, hogy el tudták végezni. Dorka jelenleg a rehabilitációját tölti, de már nincs steril körülmények között.
Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese a sajtótájékoztatón azt emelte ki, hogy az elmúlt fél évben Magyarországon megtörtént az ötszázadik szívátültetés, egy hónappal ezelőtt a tízezredik szervtranszplantáció, és most pedig a gyerek-tüdőtranszplantáció. Évente ötven szívátültetést, 170 vesetranszplantációt és 80 májtranszplantációt végez az egyetem. „A Semmelweis Egyetem 21. századi fejlesztési programja kiemelten foglalkozik a szervtranszplantációkkal összefüggő infrastrukturális fejlesztésekkel – és ez a kormány programjában is megtalálható. Szeretnénk javítani a vese-, a szív-, a tüdő-, a máj- és a gyerektranszplantációk infrastrukturális feltételein" – emelte ki a klinikai rektorhelyettes.