Az áprilisi országgyűlési választásokon
megsemmisítő vereséget elszenvedő Magyar Szocialista Párt nemsokára el is tűnhet a hazai politikai életből.
Szanyi Tibor, a szocialisták európai parlamenti képviselője – aki amúgy a párt elnöke szeretne lenni – néhány napja arról beszélt a Magyar Narancs című balliberális hetilapnak, hogy
fel kellene számolni az MSZP-t.
A szocialisták fenegyereke azt is kifejtette, hogy mélyreható változás nélkül a párt maximum még egyszer juthat be a magyar parlamentbe.
A volt pufajkás, majd állampárti külügyminiszter, később miniszterelnök Horn Gyula nevével fémjelzett politikai tömörülés válsága már hosszú ideje tart.
Az MSZP-nek baloldali pártként az lett volna a feladata, hogy a szegények és a dolgozók érdekeit képviselje, ennek ellenére
a külföldi nagytőke érdekeit képviselte a magyar emberekkel szemben.
A szocialisták három milliárdos miniszterelnököt adtak Magyarországnak Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon személyében.
A folyamatos megszorításokra épülő politikájukkal épp azok jártak a legrosszabbul, akiket – elméletben – képviseltek, az alsóbb társadalmi rétegek.
A korrupciós botrányaik, a felelőtlen gazdaságpolitikájuk által előidézett válság és Gyurcsány őszödi beszéde jelentős mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy az MSZP támogatottsága összeomlott.
A szocialisták 2006-ban listán még 2,336 millió szavazatot kaptak, 2010-ben már csak 990 ezret.
2014-ben már nem is indultak önállóan. A Demokratikus Koalícióval, az Együttel, a Párbeszéddel és a Liberálisokkal közösen is csupán 1,290 millió voksot (25,5%) sikerült szerezniük.
2017 végén - miután a párt vezetése megbuktatta a radikális baloldali fordulatot hirdető Botka László szegedi polgármestert - a szocialisták
„leszerződtették" az időközben viccpárttá vált Párbeszéd elnökét, Karácsony Gergelyt,
és közös listán vágtak neki a biztos kudarcnak ígérkező 2018-as országgyűlési választásoknak.
A listán később helyet kapott a Fodor Gábor-féle kamupárt, a Liberálisok egyik tagja, Bősz Anett is, miután az MSZP elnöksége nem volt hajlandó elfogadni Fodor személyét.
Ezzel létrejött az erősen bevándorláspárti Változás Szövetsége.
A választás az MSZP számára hatalmas bukás volt.
A párt 1990 óta a legrosszabb eredményét érte el, listán a Párbeszéddel együtt is csupán 682 ezer szavazatot kapott (11,91%), egyéni választókerületekben pedig csak 622 ezret.
Az egyéni választókerületekben a mandátumok 85,8%-át (91 hely) a Fidesz szerezte meg, az MSZP-nek 7,6% jutott, ami 8 egyéni képviselőre volt elég.
A fiatalok és a vidékiek körében az MSZP soha nem volt túl népszerű, de az idei eredmények alapján a meglévő támogatottságát is elvesztette.
A Medián szerint
a 18 és 29 év közöttiek körében a szocialisták és Karácsony viccpártja összesen alig 6%-ot kaptak.
A 30 és 39 év közötti korcsoportban szintén 6%-ot szereztek.
Mivel az MSZP-P közös listán indult, ezért a parlamenti küszöb számukra 10% volt.
Kijelenthetjük tehát,
hogyha csak a 39 év alattiak szavaztak volna, akkor nem jutottak volna be az Országgyűlésbe.
A szocialisták a községekben is elég rosszul állnak, ott mindössze 10%-ot szereztek.
A vidéki választókerületek túlnyomó többségében
az MSZP az eltűnés szélére került, sok helyen már nincsenek is meg az egykor erős alapszervezeteik.
A vidéki megsemmisülést néhány szocialista politikus úgy próbálta meg ellensúlyozni, hogy kijelentette: Budapesten bizony ők győztek, ráadásul kétharmaddal!
Ez természetesen hazugság,
az MSZP a fővárosban a két kisebb csatlósával együtt még 18%-ot sem kapott.
Ez azért elég messze van a kétharmadosnak mondott „győzelmüktől".
A katasztrofális vereség után a párt elnöksége, Molnár Gyula elnökkel együtt még a választás éjszakáján lemondott.
A szocialisták ezt követően tiltott pártfinanszírozási gyanúba keveredtek.
A Liberálisoknak papíron nyújtott 60 millió forintos támogatás körüli botrány a múlt héten robbant ki, ezek voltak a legfőbb állomásai:
Kedden Tóth Bertalan, a szocialisták parlamenti frakcióvezetője – aki amúgy a párt elnöki tisztségére is pályázik – bejelentette, hogy
fegyelmi eljárás indul az MSZP-ben Molnár Gyula ellen, mert túllépte a hatáskörét, amikor szerződést írt alá a Liberálisokkal.
Szerinte
a párt központi pénzügyi ellenőrző bizottsága és fegyelmi tanácsa meg fogja tenni a szükséges lépéseket a bukott elnökükkel szemben.
A Magyar Szocialista Párt szappanoperája tehát folytatódik, úgy tűnik, egészen addig, míg ki nem esnek az Országgyűlésből.