Egy versenyképességi fordulat indult el Magyarországon, ezt bizonyítják egy független közgazdasági kutatóintézet versenyképességi évkönyvének legfrissebb adatai.
Az ICEG European Center 63 országra kiterjedő vizsgálata szerint Magyarország öt helyet javított a versenyképességben.
Ez nem az első igazolt előrelépés.
A World Economic Forum tavalyi listája szerint kilenc helyet javított az ország.
Két nagy intézet már nem téved, a mérések jól igazolják vissza azt a gazdaságpolitikai váltást, ami egyre inkább a versenyképességre, a hatékonyságra és a termelékenységre helyezi a hangsúlyt
- mondta Varga Mihály pénzügyminiszter.
Több területen is jelentős előrelépést vitt véghez Magyarország.
Az adópolitikában kilenc helyet, a közpénzügyeket és a költségvetési politikát tekintve hét helyet, a belföldi gazdasági növekedést nézve húsz helyet, illetve a termelékenység hatékonysága szempontjából pedig 12 helyet javított az ország.
A mérés azt is igazolta, hogy a képzett munkaerő tekintetében is jól állnak a magyarok, és az adók is megfelelő mértékkel működnek.
A hatéves bérmegállapodással pedig 9 százalékra csökkent a társasági adó, és ezzel nálunk a legalacsonyabb Európában.
Varga Mihály szerint azonban sokat kell még dolgozni a versenyképesség további javulásáért. Az ország pozíciója sokat javult az Unióban.
A rangsorban megelőzzük a szlovákokat, a görögöket, a horvátokat és a bolgárokat is. Portugália és Szlovénia mellett, mi vagyunk a legtöbbet javító ország.
A pénzügyminiszter szerint még több területen is javítani kell azért. A termelékenység az egész világon lassul, így Magyarországon is. Azonban Varga Mihály szerint véget ért az olcsó munkaerő kora, ezt az országban lezajló bérnövekedés is bizonyítja.
Ötvenezerrel csökkent a közfoglalkoztatottak száma, de ezt a kormány tovább akarja csökkenteni. A versenyszférában dolgozó kkv-kat is különféle programokkal akarják majd segíteni.
Varga Mihály elmondta, az adórendszeren múlik a versenyképesség, az adókat csökkenteni kell, de a közterheket azonban be kell szedjék.
A digitalizációt is fejleszteni kell, a megnövekedett készpénzforgalom miatt. A
„sárga csekkek tűnjenek el a pénzforgalomból”
- fogalmazott a miniszter.
A kormány nem tervez változást a nyugdíjrendszerben, mivel jelenleg is stabilnak nevezhető, és a friss jelentés szerint így is fog működni a jövőben.