Az ügyészség a Nemzeti Földalapkezelő feljelentése alapján indított nyomozást a Pesti Srácok beszámolója szerint.
Ibolya Tibor fővárosi főügyész a PS-nek írt leveléből kiderült, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Tolna-, Baranya- és Fejér megyei ingatlanokat érintően, a "Földet a Gazdáknak" Programmal kapcsolatos esetleges visszaélések gyanúja miatt tett bejelentést a Fővárosi Főügyészségen.
A földalapkezelő feljelentése azon alapul, hogy NFA vizsgálatot folytatott a gyanús földszerzési ügyekkel kapcsolatban, amely során kiderült, hogy az érintett Baranya, Tolna és Fejér megyei ingatlanokat vonatkozásában a szerződések megkötésére a jogszabályok megkerülésével kerülhetett sor.
Ibolya Tibor levelében megjegyezte, hogy az érintett ingatlanok vonatkozásában a mező- és erdőgazdasági hasznosítású föld jogellenes megszerzése bűntettének gyanúja fennáll, ezért a kerületi ügyészség ismeretlen tettes ellen a nyomozást rendelt el.
A PS információi szerint bár a nyomozás egyelőre ismeretlen tettes ellen folyik, de a büntetőügy a Hadházy-család gyanús földszerzési ügyeit is érintheti. Arról korábban a Bors számolt be, hogy az NFA vizsgálatot indított Hadházy édesanyjának földszerzési ügyeiben.
2015-ben hirdette meg a magyar kormány a „Földet a gazdáknak!" elnevezésű programját, amelynek az volt a legfőbb célja, hogy a föld azé legyen, aki megműveli, azaz a helyben lakó magyar gazdáké. Országszerte megindultak a földárverések, a program pedig legfőbbképpen a kis- és közepes családi gazdaságoknak kedvezett. A dolog szellemisége nem igazán nyerte el az ellenzéki pártok és politikusaik tetszését, élesen keltek ki a kormány döntése ellen, folyamatosan kritizálva azt. Így tett Hadházy Ákos is.
Ezek után viszont édesapja után édesanyjáról is kiderült, hogy erősen érintett volt egy földvásárlásban érdekelt strómanhálózatban, amely a Tolna megyei földek megkaparintását tűzte ki célként.
A Hadházy Ákos által vehemensen támadott „Földet a gazdáknak!" keretében három szántóra licitált a politikus édesanyja a birtokunkba jutott ingatlanárverési jegyzőkönyvek alapján:
Mindhárom árverésen a kikiáltási áron kelt el a meghirdetett ingatlan, és végül a politikus hozzátartozója egyik licitáláson sem nyert. Azon túl, hogy meglehetősen visszatetsző volt a manőver, érdemes megnézni közelebbről, hogyan működik a Hadházy-család, akadnak érdekességek bőven!
A program szabályzata előírta, hogy az árveréseken árverezőként az vehet részt, az licitálhat, aki az adott ingatlan kikiáltási árának 10 %-át árverési biztosítékként előre átutalással megfizette legkésőbb az árverést megelőző munkanapon 12 óráig.
Ez pedig nem jelent mást, minthogy az LMP-s politikus édesanyjának nem kevés pénzt kellett előteremtenie ahhoz, hogy egyáltalán árverezőként részt vehessen az árverésen. Jelen esetben a három ingatlan kikiáltási ára 303 millió forint volt, azaz a fenti szabály értelmében valamivel több, mint 30 millió forintot kellett átutalással megfizetnie.
Honnan lett hirtelenjében egy átlagos háztartásbeli nőnek annyi pénze, hogy mindenféle pénzügyi kockázat nélkül Tolna megyei ingatlanokra licitálgasson?
Egy biztos: nem Hadházy Ákostól, hiszen a politikus legutóbbi vagyonnyilatkozata mindössze 1,1 millió forintos megtakarításról, valamint 16,8 millió forintos tartozásról tanúskodik. Ezzel Hadházynak legutóbbi bevallásához képest nőtt az adóssága, és csökkent a megtakarítása, vagyis rohamosan szegényedik.
Portálunk birtokába került dokumentumok azt támasztják alá, hogy az LMP-s politikus édesanyja átutalta a harmincmillió forintot is meghaladó összeget.
A több tízmillió forintos biztosítékot egy olyan alszámláról utalta át, amelyről egy német–magyar szőlősgazda, Twickel György többi strómanja is intézte az utalásokat.
Ezen a ponton érthető meg, honnan volt ennyi pénze a politikus édesanyjának, hogy Tolna megyei földeket próbáljon meg megvásárolni. Minden bizonnyal bukta a több mint 30 millió forintos összeget a Hadházy-család, hiszen az árverést megelőzően meggondolta magát, és visszalépett. Egy vonatkozó kormányrendelet ugyanis kimondja, hogy amennyiben a pályázó visszavonja a részvételét az árverésen, elveszti a biztosítékot. Mivel feltehetően nem Hadházyék állták a manővert, nem jelentett nagy megrázkódtatást számukra a veszteség.