Pongrátz Gergely, 1956-os hős testvérével, Pongrátz Andrással részt vett a Jobbik Magyarországért Mozgalom megalakulásán 2003-ban. Pongrátz Gergely sokáig azonban nem tudta követni a párt sorsát, ugyanis két évvel az alakulókongresszus után meghalt.
A Jobbik ezután egyfajta szimbólumként használta az 1956-os hőst, ezt jól mutatja, hogy a fotója ott volt Vona Gábor elnöki irodájának falán.
Testvére a lehető legtovább kitartott a Jobbik mellett, három éve még beszédet tartott a párt 1956-os megemlékezésén, azonban ezután már ő sem bírta tovább. Hosszú idő után ismét aktivizálta magát a közéletben: Dúró Dóra parlamenti frakcióból való kizárását követően Toroczkai Lászlóval közösen arra kérte a képviselőt, ne adja vissza mandátumát a Jobbik vezetésének. Szombaton ismét közleményt adott ki, amiben felszólította a Jobbik vezetőit, ne hivatkozzanak a jövőben Pongrátz Gergelyre, mert méltatlanná váltak erre.
Az erősen kommunistaellenes Pongrátz hozzátette, bátyja forog a sírjában a „vonásodás és Sneider Tamásék viselkedése miatt”. Ezek miatt pedig azt kérte a „baloldallal együttműködő párttól”, többet ne használja pártcélokra a lyukas zászlót.
A Jobbiknak új szimbólumokat kell keresnie! – tette hozzá.
Nem fogadta meg az 1956-os hős testvérének tanácsát Gyöngyösi Márton, aki közösségi oldalán hadat üzent a Pongrátz családnak. A Jobbik elnökhelyettese azt elismerte, hogy
2003-ban egy maroknyi fiatal átvett egy zászlót Pongrátz Gergelytől, az 1956-os szabadságharc hősétől.
Azonban ezután a pártba csak 2006-ban belépő politikus el kezdett magyarázkodni, és azt írta, hogy azóta 15 év telt el, és a maroknyi fiatalból egy országos szervezet, egy parlamenti párt lett. Hozzátette, szerinte mindig hűek maradtak Pongrátz szavaihoz. Egy kis kitérő után pedig rátért a lényegre: hiába kérte tőlük azt Pongrátz András, hogy ne használják pártcélokra a lyukas zászlót, nem fogják megfogadni.
Mi itt vagyunk és fel fogjuk venni a zászlót. – Gyöngyösi ezzel megindította a háborút a Pongrátz család ellen. Korábban itt írtunk arról, hogy mekkora jelentősége volt a Pongrátzoknak a Jobbik életében. Nem nehéz kitalálni, hogy mi az üzenete ennek a lépésnek: a múlttal való teljes leszámolás, és a baloldal felé nyitás előkészítése.
Nem igazán tetszett a bejegyzés tartalma, és annak stílusa a hozzászólók jelentős részének. Egyik kommentelő azt írta, hogy
Gondolom az se érdekelné Önöket, ha maga Pongrátz Gergely kérné vissza..
Egy másik kommentelő arra jutott, hogy Pongrátz megunta, hogy a Jobbik szemkilövetőkkel parolázik:
Szerintem inkább azt szégyellni, hogy egy szemkilövetővel paroláztunk!