Megértem, hogy egyesek megkérdőjelezik az arányosság elvét a Benalla ellen hozott döntést illetően - mondta Philippe, utalva az Emmanuel Macron francia államfő volt biztonsági főnökére kirótt nevetséges büntetésre, amelynek keretében Benallát két hétre felfüggesztették az esetet követően. Fizetést nem kapott ez idő alatt. A válaszlépés gyorsasága azonban nem kérdőjelezhető meg - mentegetőzött a miniszterelnök, aki szerint "hatékony büntetést" szabtak ki Benallára: "semmit sem lepleztek el, semmit sem mulasztottak el".
Arról mélyen hallgatott, hogy csak az után lett hatékony a büntetés, miután a Le Monde című napilap azonosította őt a májusi diáktüntetés során készített felvételeken. A felvétel tanúsága szerint Benalla rendőrségi rohamsisakban a földre kényszerített egy nőt, és bántalmazott egy férfit a megmozduláson. Benallát ezután, múlt pénteken bocsátották el tisztségéből. Közben még a világbajnok francia válogatott győzelmi menetén is parádézhatott, egészen szürreális módon felmászott a nyitott buszra, és a focistákkal együtt integetett.
Az Élysée-palota, Macron hivatala a hétfői meghallgatáson hazugságba keveredett: állításuk szerint ugyanis Benalla megfigyelőként vett részt a májusi tüntetésen. Ezzel szemben Alain Gibelin, a párizsi rendőrség közrendvédelmi osztályának vezetője azt mondta: Benalla nem kapott engedélyt erre.
A párizsi ügyészség vasárnapi tájékoztatása szerint Benallát tettlegességgel és a hatósági eljárásba való beavatkozással, rendőrségi megkülönböztető jelvények és videofelvételek jogosulatlan használatával, illetve szolgálati titkok kiszolgáltatásával vádolják. Benallán kívül vádat emeltek Macron pártjának egyik biztonsági embere, Vincent Crase nyugalmazott csendőr, továbbá három, állásából azóta felfüggesztett rendőr ellen is.
A Le Monde által a múlt szerdán közzétett felvétel óriási tiltakozást váltott ki az ellenzék részéről. A Köztársaságiak jobbközép ellenzéki párt azzal vádolja Macron kormányát, hogy "párhuzamos rendőrséget működtet a saját szolgálatára". A konzervatív ellenzékiek már bizalmatlansági indítványt fontolgatnak a kormány ellen. Lehet, hogy Macronnak is a Nemzetgyűlés elé kell állnia. Az elnök a botrány kirobbanása óta menekül a nyilvánosság elől, még a Tour de France-ra tervezett fellépését is lemondta.
Ráadásul éppen a héten indult volna a Nemzetgyűlésben a francia alkotmányról szóló nagyszabású vita, amit most váratlanul őszre halasztottak.
Az Ipsos közvélemény-kutató intézet keddi, a botrány kitörése óta első jelentése szerint négy százalékponttal csökkent Macron népszerűsége június óta, jelenleg 32 százalékon áll. Ez a legalacsonyabb 2017 szeptembere óta. Az Elabe közvélemény-kutató felmérése szerint a francia emberek 80 százalékát sokkolta a Benalla-ügy.