Az idén 25 éves Századvég Alapítvány az aktív szerepet vállaló fiatal generáció szellemi arculataként jött létre 1993-ban, mára a legrégibb és legnagyobb think tank Magyarországon. Kutatási, tanácsadási és könyvkiadási tevékenysége mellett az egyre bővülő oktatási portfóliójának részét képezi a Századvég Nyári Egyetem.
Az egyhetes nyári egyetem olyan fontos és aktuális témákkal foglalkozott, mint az Európai Unió és a V4-ek lehetőségei és kihívásai, a migráció kérdése és annak magyar, illetve közép-európai megoldásai, az üldözött keresztények megsegítése, vagy éppen Közép-Európa gazdasági szerepe az unión belül. A Nyári Egyetemen húsz olyan egyetemi hallgató vett részt, akik főleg társadalom- és politikatudományi érdeklődésűek, és Csehországból, Lengyelországból, Magyarországról és Szlovákiából érkeztek.
A programot Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere nyitotta meg, aki előadásában hangsúlyozta az „erős visegrádi hang” fontosságát. Véleménye szerint fontos a vita az EU-n belül, és
ebben a tekintetben a visegrádi országok továbbra is a józan ész hangját fogják képviselni.
Barthel-Rúzsa Zsolt, a Századvég Alapítvány elnöke köszöntőjében elmondta, hogy a visegrádi országok büszkék lehetnek arra, hogy van múltjuk, mert ezekre a stabil alapokra lehet építeni. A V4-ek sikere véleménye szerint abban rejlik, hogy arra fókuszálnak, ami összetartja, nem pedig arra, ami szétválasztja őket.
A program során a Századvég Nyári Egyetem résztvevői
olyan neves magyar előadókkal találkozhattak, mint Kovács Zoltán kormányszóvivő, Schőberl Márton, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára,
Varju Krisztina, Magyarország 2017/18. évi V4-elnökségének lebonyolításáért felelős miniszteri biztosa, György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára, vagy Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója.
A diákok kiválasztásában és előadóként is részt vettek a Századvég Alapítvány közép-európai partnerszervezetei, így a cseh CEVRO Institute, a lengyel Warsaw Institute, a cseh Občanský institut, a szlovák Nadácia Antona Tunegu, és a lengyel Klub Jagielloński. A partnerek részéről Marek Degro, a Nadácia Antona Tunegu igazgatója, Marcin Kędzierski, a Klub Jagielloński kutatási igazgatója, valamint Martin Vlachynsky, a szlovák INESS intézet gazdasági elemzője egy-egy kerekasztal-beszélgetésben csatlakoztak magyar partnereikhez.
A program során a hallgatók lehetőséget kaptak arra, hogy saját gondolataikat is megoszthassák egymással a Visegrádi Együttműködés kapcsán. A nyári egyetemet megelőzően, az egyes országok által delegált diákok közösen készítették el prezentációikat, melynek fő témái a program tematikája köré épültek.
A szakmai programok mellett a résztvevők
látogatást tettek olyan, a V4-ek és Magyarország szempontjából is fontos történelmi helyszíneken, mint a Visegrádi Fellegvár, a Budavári Palota vagy a budapesti Hősök tere, valamint ellátogattak a Terror Háza Múzeumba is,
ahol a tárlatvezetést követően találkozhattak Schmidt Mária főigazgató asszonnyal.
A Századvég Nyári Egyetemének sikere abban mérhető, hogy a visegrádi négyek országaiból olyan leendő vezetőket ismertet össze és képez tovább, akik a jövőben együtt tudnak működni Közép-Európa, és ezáltal egész Európa megerősítésében.