A szakember elmondta, ma Magyarországon sokan a nyugat-nílusi láztól félnek, mert itthon is regisztrálták már a tünetet, de véleménye szerint nem kell tőle félni. 1937-ben fedezték fel a betegséget Afrikában, azóta már eljutott a világ minden részébe.
Magyarországon elsősorban az alföldi régióban fordul elő, miután vadmadarak terjesztik, de ez egy nem rosszindulatú, 80-90 százalékban teljesen tünetmentes betegség, azaz ha bejut a nyugat-nílusi láz az ember szervezetébe, nem lesz semmilyen tünete.
Akik megkapták, azoknak alig ötöde esik át vírusszerű megbetegedésen, ami egy hét után elmúlik, alig egy százalék az, ahol komolyabbra fordulhat a betegség. A betegséget nem ismeri fel a háziorvos, ő „csupán" a vírusos megbetegedéssel őt felkereső beteget kezeli, a súlyosabb esetek már kórházba kerülnek, ott a szokásos rutineljárással tudják kiszűrni ezt a betegséget.
Miután az emberre nem jelent veszélyt a betegség, ezért számukra erre nincs védőoltás, az állatok közül a lovakra lehet veszélyes, neki kifejlesztettek egy oltást már.
De gyógyszer sincs rá az emberek esetében, azon egészen ritka eseteknél, ahol agyvelőgyulladás lép fel, tüneti terápiát alkalmaznak. Irtani kell a szúnyogokat, nem lehet azt tenni, mint Dél-Amerikában, ahol nem törődtek az irtással, el is terjedt a Zika vírus, aminek a következtében nagyon sok kisfejű csecsemő született.