Paczolay Péterrel beszélgetett Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Mandiner jogi aloldalán, a Precedensen. A beszélgetés során szóba került a Velencei Bizottság működése is. Paczolay Péter, velencei bizottság tiszteletbeli elnöke, így első kézből értékelhette a szervezet működését.
A bizottság egy tanácsadó, konzultatív testületként indult, amelyet a kelet-közép-európai államok azért hoztak létre, hogy a bizottság segítse őket a demokratikus átmenetben.
Korábban egyáltalán nem volt gyakorlat, hogy a bizottság saját hatáskörben, „döntőbíróként" ítéljen meg egyes államokat. A volt alkotmánybíró azt is kifejtette, hogy különösen aggályos, hogy a velencei bizottság állásfoglalásaira az Európai Unió egyes szervei is hivatkoznak, noha velencei bizottságot az Európa Tanács hozta létre.
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának bírája azt is elárulta, a testület alapvetően esetjogi alapon működik, ezért a korábbi ítéletek szellemével nehéz szembehelyezkednie. Ez alapvetően befolyásolja az ítélkezési gyakorlatot, így a strasbourgi bíróság menekültkérdéshez fűződő viszonyát. A jelenlegi esetjog ugyanis a második világháború után jött létre és még mindig a hidegháborús viszonyokat tükrözi.
Ekkor azonban jellemzően a kelet-európai államok polgárai „menekültek" nyugatra, amely más körülményeket jelent az érkezés módja a beilleszkedési képességet is tekintve.
Paczolay Péter azt is kifejtette, hogy bár úgy tűnhet, ellentét feszül a szuverenitásukat megőrizni kívánó államok és az Európai Unió között, szerinte szuverenitás és az EU is olyan értékeket képviselnek, amelyeket érdemes megőrizni.