Szabó Balázs, a feloszlatott szekszárdi Jobbik-alapszervezet egykori elnöke további részleteket árult el a TV2 Tények című műsorának arról tegnap este, hogy miféle pénzmozgások történtek az egykori radikális párt háza tájékán. A politikus elmagyarázta a hírműsornak, hogyan került a pénz a Jobbik pártkasszájába. Minden eddiginél részletesebben.
A piszkos pénz útja Simicska Lajosnál kezdődött, majd Szabó Gábornál folytatódott. Utána került sor a rendszerszintű szétosztására. A Jobbik belső felépítésében nagy súllyal bírnak a regionális igazgatók, akik a rendszerben a választókerületi elnökök felett állnak, az ő munkájukat koordinálják. Jelenleg kilenc regionális igazgató tevékenykedik közvetlenül Szabó Gábor pártigazgató irányítása alatt.
Ez a kilenc regionális igazgató kapta meg Szabó Gábortól konkrétan a pénzeket, majd választókerületi szintekre hozták le ezeket a pénzeket, és itt a tagság, illetve a tagság barátain keresztül a postán befizetéssel kerültek támogatás címszó alatt a párt kasszájába
– ezt már Szabó Balázs nyilatkozta a Jobbik kampánybeli módszereiről. Hogy állítását alátámassza, elárulta, hogy azért ismeri pontosan a rendszert, mert
ő maga is befizetett egy alkalommal 350 ezer forintot támogatás címszóval a párt számlájára.
A szekszárdi képviselő elmondása szerint azért nem állt korábban ezzel elő, mert ebben az időben száz százalékig megbízott a Jobbik vezetőségében.
Szabó Balázs a legfőbb ügyészhez fordul a gyanús pénzmozgások miatt, feljelentést tesz a pártfinanszírozási botrány kapcsán.
Ezt a radikális lépést azért kell megtennie, mert hiába próbált meg a párt vezetőivel beszélni az ügy kapcsán, falakba ütközött.
Az általa vezetett szekszárdi alapszervezetet feloszlatta a Jobbik vezérkara – ez derült ki Szabó Gábor „Rendcsinálás a Jobbikban" elnevezésű vasárnapi közleményéből. A pártigazgató közölte, etikai eljárás indult a szekszárdi képviselő ellen. Szabó azonban megelőzte az ítéletet, és kilépett a pártból. Távozásának egyik legfőbb indoka Volner Jánosnak a párt képviselőcsoportjából való kizárása volt. „Nekem Volner János volt az utolsó mentsvár” – fogalmazott a hírműsor korábbi adásában a politikus. Volner is hasonlóan jó véleménnyel van Szabóról, az EchoTv stúdiójában "jó magyar embernek" nevezte őt.
Mivel az ügy meglehetősen nagy port kavart, az Origo megkérte ifj. Lomnici Zoltán jogászt, véleményezze az ügyet. A szakember kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy
az adomány átadásának módja alapján felmerülhet a pénzmosás gyanúja.
Elmagyarázta, hogy a legismertebb pénzmosási eljárások között ott van a készpénzforgalomban történő pénzmosás. Lomnici szerint a "mosás" érdekessége, hogy az utolsó fázisában a pénz eredete már szinte kideríthetetlen. „2014. január 1-től hatályos a párttörvény azon módosítása, amely szigorította az úgynevezett tiltott támogatásokra vonatkozó rendelkezéseket" - ismertette ifj. Lomnici Zoltán. Hozzátette, a tiltott támogatások közé nem tartozik bele a magyar állampolgár természetes személyek által nyújtott vagyoni hozzájárulás, vagyis Simicska Lajos természetes személyként elvileg nyújthatott támogatásokat a Jobbiknak.
Ha viszont nem tüntették fel az adományozói nevét, az jogsértést valósíthat meg, hiszen a párt névtelen adományt nem fogadhatott el.
A szakember szerint ha az adományozás módja révén nem biztosított az átlátható gazdálkodás, az felvetheti annak lehetőségét, hogy a párt olyan anyagi előnyökhöz jut, amelyek más pártoknak - legális módon - nem állnak rendelkezésre. Lomnici szerint a Jobbiknak nyújtott támogatások furcsa módja (pénzes zacskókban, valamint szervezeti szinteken lefelé tagoknak juttatva, postai úton támogatás címén) felvetheti azt a kérdést is, hogy a Jobbik elszámol-e ezekkel a pénzekkel pénzügyi beszámolóiban?
„Szabó Balázs hazudik” – így reagált Mirkóczki Ádám jobbikos szóvivő a vádakra. Mirkóczki a Hír TV-nek azt mondta: nem pénzelte a pártot Simicska Lajos, Szabó Balázst pedig beperelik.
„Na majd meglátjuk ki hazudik. És azt is ki szivárogtatott a Parlament Nemzetbiztonsági Bizottságából” – írta tegnap közösségi oldalán Szabó Balázs Mirkóczki Ádám reakciójára.