Novák Katalin budapesti sajtótájékoztatója után az M1 Híradó kérdésére közölte, hogy eddig az ápolási díjjal (amelyet a gyod vált ki) csökkentették a kisebb testvér után járó családtámogatást, ezek között például a gyermekgondozási díjat, a csecsemőgondozási díjat, a gyermekgondozási segélyt, valamint a gyermeknevelési támogatást.
A kormány október 10-ei ülésén döntött a gyod bevezetéséről.
Az új támogatási forma azokat segíti, akik önellátásra képtelen gyermekekről gondoskodnak.
Az államtitkár elmondta:
a korábban ápolási díjra jogosuló szülők kapják majd a gyodot, január 1-jétől egységesen bruttó 100 ezer forintra lesz jogosult mindenki, aki otthonában gondoskodik az önellátásra képtelen gyermekéről.
Közölte, a gyod nem szűnik meg az önellátásra képtelen gyermek 18 éves korával, életkorától függetlenül jár a szülőnek.
A gyod összegét pedig 2022-ig - további három lépésben - az akkori minimálbér összegére emelik.
Ismertetése szerint a gyod után csak nyugdíjjárulékot kell fizetni, így a gyod folyósításának időszakát a nyugdíjjogosultság megállapításánál számításba kell majd venni.
Emelik azoknak a támogatását is, akik nem gyermekeikről, hanem más hozzátartozójukról gondoskodnak; 2022-ig összesen 30 százalékkal, több lépésben.
Novák Katalin tájékoztatása szerint 17 ezren lehetnek gyodra jogosultak. Hozzátette: azokat, akik jelenleg is jogosultak az ápolási díjra, automatikusan átsorolják a gyodra.