Magyarországon az utóbbi években dinamikusan nőtt a minőségi borfogyasztás, így a minap az egyik hazai történelmi borvidék jeles képviselői tartottak sajtótájékoztatót a beindult kedvező változásokkal kapcsolatban.
Örömmel közölhetem, hogy a Tokaji Borvidék megalkotta az első közösségi borát
– mondta Molnár Péter, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa elnöke. Az alapadottságok szőlészeti és borászati vonalon is kiválóak ahhoz, hogy világszínvonalú borokat készíthessenek.
Molnár Péter kiemelte, hogy a borvidéken már honfoglaló őseink is elkezdték a szőlő termesztését, és arról is szólt, hogy a világ első zárt borvidéke a tokaji.
A közösségi borról, illetve az egyéb fejlesztésekről Pásztor Péter, a Tokaji Szőlő- és Bortermelési Közösségi Infrastruktúra Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője beszélt.
Ez egy úgynevezett „belépő” bor,
amely száraz és félédes változatban készül, így a címkén nem jelenik meg a szőlőfajta és az évjárat, ám az tudható, hogy mindhárom tokaji fő fajta – Furmint, Hárslevelű, Sárga muskotály – megtalálható benne. Egy palack 800 Ft-ba fog kerülni – mondta Pásztor Péter.
A közösségi bor alapanyagaként azt az évről évre jelentkező mintegy 10-30 százalékos túltermelést hasznosították, amelyet eddig a borvidéken kívüliek hasznosítottak. Az ügyvezető azt is elmondta: létrehoztak egy olyan közösségi beszerzési rendszert, amellyel a szőlészeteket és a borászatokat az eddiginél 10-30 százalékkal alacsonyabb áron tudják kiszolgálni. Emellett három olyan, a legkorszerűbb technológiával és gépekkel felszerelt üzem is létesült, melyben bárki feldolgoztathatja szőlőjét.