Évtizedek óta halmozódó problémákat próbáltunk kezelni az elmúlt években
– mondta Kásler Mikós. Az emberi erőforrás miniszter kijelentette, hogy a legfőbb probléma a sürgősségi ellátás lassúsága volt, valamint a fertőzések nagy száma. A fő cél az egészségben eltöltött évek számának a növelése volt. Több kormányhatározat született, és elkészült az öt nemzeti program – tette hozzá.
Kásler Miklós közölte, tavaly novemberben 37 milliárd forinttal nőtt az egészségügyi kassza. 6,5 milliárd forint jutott az szakellátásra, és 29 milliárd a gyógyszerekre, 6 milliárd forinttal jut több a gyógyászati segédeszközökre és 900 millió forint kötszerekre.
A béremelésekről azt mondta, hogy
a következő négy évben 72 százalékkal emelkedik majd a szakdolgozók bére,
vagyis azoké, akik nem rendelkeznek felsőfokú végzettséggel. A minisztérium saját erőből megemelte azt a 480 millió forintos ösztöndíjat, amiben az ápolók és mentősök részesülhetnek. Az emelések révén 1,44 milliárd forintra nőtt ez az összeg.
A kormány a központi régió fejlesztésére 700 milliárd forintot fordít – mondta Kásler Miklós. Az egészséges Budapest program kiegészült a megelőzés előtérbe helyezésével, ebben központi szerep jut az országos intézeteknek – tette hozzá. Hatmilliárd forintot fordít a kormány az ifjúság pszichiátriai rendszer fejlesztésére, valamint új nővérszállók épülnek országszerte.
A mentősök bére 67 százalékkal emelkedett 2016-18 között. Idén újabb nyolcszázalékos emelés lesz – mondta Kásler Miklós. 31 új mentőállomás épült az elmúlt években, az OMSZ költségvetése is jelentősen nőtt 2010 óta.
A magyar egészségügy kritikus pontja a sürgősségi ellátás volt, és ennek a megoldására bevezettük a triázs-rendszert – mondta a miniszter. Az új rendszer értelmében a betegeket 5 perc alatt regisztrálni kell, és 10 perc után a helyükre kerülnek. A betegeket öt különféle kategóriába sorolják, és ennek alapján döntenek az ellátásukról – mondta Kásler Miklós. Lényeges az új rendszerben, hogy van egy akut alapellátó egység, ami ugyanazt a tevékenységet folytatja, mint a háziorvosok – hívta fel a figyelmet a miniszter.
A minisztérium helyesen ítélte meg az egészségügyi rendszer teljesítőképességét, és
az új rendszer mind az 59 sürgősségi osztályon tartotta azokat a várokozási időket, amiket előre megjelöltek
- hangsúlyozta a miniszter. Január 7-e óta abban a három kórházban, ahol hosszabb várakozási idő volt, ott is sikerült csökkenteni a várakozást – mondta Kásler Miklós, aki megköszönte a kórházaktól ezt a rendkívüli teljesítményt.