"Felhívom az ellenzéki pártokat, hogy vitassák meg az összehangolt, közös kampány indítását, valamint a közös lista állítását az európai parlamenti választásra" - szólította fel a kormányellenes erőket, társadalmi szervezeteket és a szakszervezeteket Jávor Benedek, a Párbeszéd európai parlamenti képviselője pénteki sajtótájékoztatóján. A január eleji ellenzéki tüntetés óta nem titok: komoly politikai szándék mutatkozik arra, hogy Gyurcsány Ferenctől kezdve a szocialistákon át egészen a Jobbikig egy közös, bevándorláspárti listával vágjanak neki a májusi voksolásnak. Mint ismert, az ötletet Tóth Bertalan MSZP-elnök vetette fel, ami számos ellenzéki pártnak és politikusnak elnyerte a tetszését. Jávor a felhívással egyidejűleg bejelentette: annak érdekében, hogy a legszélesebb körű ellenzéki együttműködést megvalósítsák, létrejött a Közös Európa nevű kezdeményezés. Mint kiderült, a szerveződésnek egyetlen célja van: beterelni egy közös zászló alá az összes ellenzéki pártot a szélsőségesen liberális Gyurcsány-párttól az antiszemita Jobbikig.
"Európa májusban választ. Nem csupán az Európai Parlament tagjait választja meg, de leadott voksaikkal az európai polgárok – jobban, mint korábban bármikor -, az Európai Unió előtt álló lehetőségek közül is választanak. Döntünk arról, hogyan nézünk szembe az előttünk álló feladatokkal, miképpen formáljuk az Európai Uniót" - emelték már meg kezdésként a tétet felhívásukban, hogy aztán rátérjenek a lényegre, az összellenzéki listára. "De nem csak ezért van a májusi európai parlamenti választásnak tétje a kormány politikájával szemben álló magyarok számára.
A tavaszi voksolás megmutathatja az ellenzéki együttműködés erejét is a kormánnyal szemben" - írták. A pár napja alakult csoport úgy látja, az egyik legnagyobb kérdés, hogy a decemberi tüntetések után meg tud-e erősödni az ellenzék az uniós, és azt követő önkormányzati választásra. Majd ezt követően megfogalmazták ars poeticájukat, az ellenzéki egységfrontot, ami a következőképpen néz ki írásban:
A siker elengedhetetlen, de önmagában nem elégséges feltétele az ellenzéki táboron belüli verseny csökkentése. Elkerülhetetlennek tartjuk ezért, hogy az ellenzéki erők megfontolják a lehető legszélesebb körű, és lehető legszorosabb együttműködés megteremtését az EP-választásra.
Ahhoz, hogy a legszélesebb körű és a legszorosabb együttműködés létrejöjjön, célokat is megfogalmaztak:
Bemutatkozásuk szerint nincsen szándékukban versenybe szállni a meglevő pártokkal, csupán segíteni akarnak egymásra találásukban. Hogy ez gördülékenyen menjen, olyan pontokat is kidolgoztak, amelyek meglátásuk szerint valamennyiük számára elfogadhatóak. Ezek közül egy látványosan kiemelkedik.
Köztudott, a parlamenti választási kampányban az ellenzék hevesen tagadta, hogy támogatná a migrációt, és - ezzel összefüggésben - lebontaná a magyar kormány által a határon felállított kerítést. Mivel a magyar polgárok túlnyomó többsége a mai napig elutasítja a kontinensre irányuló bevándorlást, ezért az ellenzéki szereplők szempontjából teljesen logikus volt, hogy a népszerűtlen hangokat elnyomták a szavazatszerzés időszakában. Miután lement az óriási téttel bíró választás, nem kötött senkit annyira a pártszigor, egyre-másra bukkantak elő azok a megnyilvánulások, amiből teljesen nyilvánvaló, hogy mást mondtak, mint amit valójában gondoltak. Ennek egyik ékes példája a frissen alakult Közös Európa nevű kezdeményezés, amely a szolidaritás álcája mögé bújva behívná az Európába irányuló embertömeget. A következőképpen fogalmazták ezt meg: Támogatjuk a szolidáris, összetartó Európai Uniót, mert közösen tudunk válaszolni az olyan világméretű kihívásokra, mint a globális biztonságpolitikai fenyegetések, a klímaváltozás és más környezeti problémák vagy a külső migráció!
Nem kevesebb történt tehát, minthogy négy hónappal a választás előtt megalakult egy szervezet, amely az uniós bürokraták nyelvezetét kölcsönözve
azt követeli valamennyi ellenzéki párttól, hogy csak a szolidaritás oldaláról közelítsék meg a bevándorlást. Vagyis: nyissanak szabad utat az illegális bevándorlók előtt!
"Itt az idő: közösen kell cselekednünk, hogy ezen célok és értékek erős képviseletét teremthessük meg Európában. Ezt azonban csak közös erőfeszítéssel, együttműködve érhetjük el" - ezzel a csatakiáltással zárják gondolataikat.
Kik azok, akik ennyire elszántan szeretnék az ellenzéki egységfrontot?
A Közös Európa Facebook-oldalán és honlapján is megtalálható az a névsor, amely felsorakoztatja a kezdeményezés elindítóit és támogatóit.