A miniszter elmondta:
egyértelműen a bevándorlás van a középpontban, ezt mutatják a felmérések, emellett pedig az EU előtt álló történelmi kihívások közül a bevándorlási válság továbbra is a legveszélyesebb.
Az európai polgárok az EP-választást használhatják fel, hogy elmondják a véleményüket arról, hogy a bevándorlást ellenző vagy támogató politikai pártoknak adnak lehetőséget Európa jövőjének alakítására – magyarázta, hozzátéve: Magyarországon az emberek erről már többször véleményt mondhattak.
Szijjártó Péter szerint Magyarországon két párt van, amely ellenzi a bevándorlást – a Fidesz és a KDNP – , a többi
gyakorlatilag aláírt Soros Györgynek, és feliratkoztak a bevándorlást támogató pártoknak a platformjára.
Szijjártó Péter beszélt arról is: a hagyományos pártpolitikai családok közötti határvonalak átalakulnak, és már inkább ügyek, elsősorban a bevándorlás mentén húzódnak. Mind a bevándorlást ellenző, mind pedig az azt támogató pártok nemzetközi együttműködésre törekednek.
A külügyminiszter szerint nem véletlen, hogy a bevándorlást ellenző kormányokkal szembeni tüntetésekre Európa középső és déli, délkeleti részén egy időben, azonos módon, hasonló külsőségek között kerül sor.
Szijjártó Péter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról is beszélt, hogy
jelenleg az európai uniós intézményrendszer minden szintjén a bevándorlást támogató erők és vezetők vannak többségben.
A kormány ezt meg akarja változtatni, hogy minden szinten a bevándorlást ellenző erők legyenek többségben, és erre leghamarabb az EP esetében van lehetőség. Ez stratégiai cél Európa és az európai polgárok biztonsága visszaadásának és az európai keresztény kultúra megőrzésének érdekében – mondta Szijjártó Péter.