Pogácsás Tibor felidézte: a köztisztviselői illetményalap régóta 38 600 forint.
A helyi önkormányzatok képviselő-testülete a hivatalnál foglalkoztatott köztisztviselők illetményalapját azonban ennél magasabb összegben is megállapíthatja.
A belügyminiszter által meghirdetett pályázattal
a szerényebb anyagi helyzetű önkormányzatoknak is lehetősége nyílik arra, hogy a köztisztviselői bérek rendezése érdekében a hivatalokban foglalkoztatott köztisztviselők illetményét megemeljék.
A pályázaton 11 milliárd forintot osztanak szét.
Azok az önkormányzati hivatalt fenntartó települési önkormányzatok pályázhattak, ahol nem haladja meg a 38 ezer forintot az egy lakosra jutó adóerő-képesség.
Az igénylő önkormányzatoknak vállalniuk kellett, hogy az illetményalapot 2019. január 1-jétől kezdődően
a központi költségvetésben szereplőnél 20 százalékkal magasabban, azaz legalább 46 380 forintban állapítják meg.
(Az önkormányzat ennél magasabb illetményalapot is megállapíthat, de ahhoz már nem kap támogatást.)
Pogácsás Tibor elmondta: 1283 önkormányzati hivatal van Magyarországon, ebből 197 esetében meghaladja az adóerő-képesség a 38 ezer forintot, így ők nem pályázhattak. A 1098 jogosult önkormányzatból 12 nem nyújtott be pályázatot.
A pályázatokat január végéig lehetett benyújtani, feldolgozásuk folyamatban van, és
rendelkezésre áll a forrás, hogy az érintett önkormányzatok dolgozói, közel 25 ezer munkavállaló megkaphassa illetményemelését.
Az államtitkár elmondta azt is, azért választották a pályázati formát, mert így garantálható, hogy a biztosított forrást valóban az önkormányzati köztisztviselők béremelésére fordítsák az önkormányzatok.
A pályázati kiírás szerint a belügyminiszter február 28-ig dönt a támogatásokról.