Az utóbbi idők egyik legsúlyosabb antiszemita botránya pattant ki azzal, hogy a Hír TV nyilvánosságra hozta azt a birtokába került videofelvételt, amelyen Sneider Tamás Jobbik-elnök felesége szorgosan lendítette a karját a hitleri minta szerint. Az ügy azért is különösen kínos a Jobbik számára, mert az utóbbi időszakban gőzerővel próbálták meg bebizonyítani a hazai és a nemzetközi baloldalnak, ők már nem antiszemiták – nem túl sok sikerrel. Ugyanakkor nemcsak politikai, hanem szakmai síkon is kellemetlen lehetett az ügy kirobbanása, ugyanis Szabó Edit Édua, a Jobbik-frakció jogásza jelenleg is ügyvédként praktizál. Így erősen kérdéses, mennyire vet jó fényt rá, hogy vállalhatatlan mozdulatokat tett saját lagziján.
A náci botránya ellenére azonban Sneider Tamás feleségének neve továbbra is megtalálható a Magyar Ügyvédi Kamara (MÜK) hivatalos adatbázisában, a szervezet honlapján található információk szerint a Budapesti Ügyvédi Kamarának (BÜK) a tagja. Mivel egy hitleri karlendítés feltételezhetően nem tünteti fel a legjobb színben az ügyvédi hivatást, ezért logikusnak tűnt a lépés: megkérdezzük a BÜK-től, mit léptek, pontosabban léptek-e valamit az ügyben. Múlt hét pénteken az Origo levélben fordult Tóth M. Gáborhoz, a BÜK nemrégiben megválasztott elnökéhez, azt tudakolva, indul-e/indult-e Szabó Edit Édua ellen fegyelmi eljárás a testületben, illetve hogyan vélekedik a kamara a náci karlendítésről, meglátásuk szerint rossz színben tünteti-e fel az ügyvédi szakmát. Tóth M. még aznap válaszolt, szabadsága miatt egy kis haladékot kért. Az általa megadott hétfői időpontra nem érkezett semmilyen reakció, azonban egy kisebb fajta macska-egér harcot követően kedd koraeste arról tájékoztatta az Origót, hogy
nem áll módjában tájékoztatást adni Sneider Tamás ügyvéd feleségének ügyéről, és nem kívánt állást foglalni a náci karlendítésről.
Indoklása szerint az Origo által igényelt adat (indul/indult-e fegyelmi Szabó ellen) nem tartozik a közérdekből nyilvános adatok közé, ezért nem tud válaszolni a kérdésre. Hozzátette, szigorú szabályok kötik, így az általunk kért információk kiadásával „jogsértést követne el." A BÜK elnöke arra a kérdésünkre sem kívánt érdemben reagálni, hogy mi az általa vezetett kamara álláspontja a jobbikos náci karlendítésről. Itt is jogszabályi akadályokra hivatkozott, tájékoztatása szerint az „egyedi" magatartások kivizsgálása és megítélése a Kamarai Regionális Fegyelmi Bizottság vagy az Etikai Bizottság hatáskörébe tartozhat. Volt azonban Tóth M. válaszának egy meglehetősen érdekes mozzanata: azt írta, hogy mivel az ilyen ügyek a kamara különböző szervezeti egységeihez tartoznak, ezért
nem áll módjában előzetes véleményt kiadni.
Ebből a félmondatból pedig az következhet, hogy
mégiscsak napirenden van a Jobbik-elnök feleségének náci ügye a testületben.
Hogy valóban indult-e eljárás Szabó Edit Édua ellen, az feltehetően előbb-utóbb kiderül. Az viszont egészen biztos, hogy ezekről a mozdulatokról van szó: