A globális migrációs csomagnak jogi következményei vannak az unió tagállamaira nézve
– ez áll abban, az M1 birtokába jutott dokumentumban, amelyet az Európai Bizottság Jogi Szolgálata készített.
A híradó szerint az 53 pontból álló tanulmány felsorolja, hogy az ENSZ decemberben elfogadott migrációs paktumának pontosan miért és milyen nemzetközi szerződésekre hivatkozva lehetnek a tagállamok számára is kötelező hatásai.
Az Európa Bizottság jogi szolgálata szerint a migrációs paktum teljes mértékben megfelel az uniós szerződéseknek, mert egy adott közös problémára kínál megoldást. A tanulmányban arra hivatkoznak, hogy 2017-ben az uniós tagállamok aláírtak egy dokumentumot, amelyben támogatták a globális migrációs paktum kidolgozását. Csakhogy a végeredménnyel 28 tagállamból 9 nem értett egyet: a paktumra Magyarország és 8 másik uniós ország is nemmel szavazott tavaly decemberben.
A kész dokumentum leszögezte, hogy
a migrációra az egész világon érvényes és azonos szabályok kell, hogy érvényesek legyenek, a bevándorlók előtt sehol sem lehet lezárni a határokat, és mindenhol a helyiekkel azonos ellátást kell, hogy kapjanak.
Korábban Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter súlyos hibának nevezte a paktum elfogadását, amely ahelyett, hogy megállítaná, ösztönzi a migrációt. Az ENSZ főtitkára szerint viszont a migráció egy pozitív globális jelenség, a paktum pedig egy útiterv, amely mindenkinek a hasznára válik.
A híradó szerint a migrációs paktumról több uniós vezető és a német kancellár is elismerően nyilatkozott. Angela Merkel úgy vélte, a migrációs csomag nemcsak Németország nemzeti érdekének felel meg, hanem mindenki jól jár vele. A migrációs paktumról más brüsszeli politikusok és vezetők is azt mondták, hogy jogilag nem lesz kötelező érvényű a tagállamokra nézve.
Az Európai Bizottság Jogi Szolgálata most viszont azt írja:
a globális paktum mégis jogi hatással bír, mert határozottan képes befolyásolni az unió által elfogadott jogszabályok tartalmát.
A tanulmány a Lisszaboni Szerződésre hivatkozik, amely kimondja, hogy az uniónak figyelembe kell vennie az ENSZ keretei között elfogadott célkitűzéseket. Ráadásul az unió kiemelten foglalkozik a humanitárius segítségnyújtással, a szerződés értelmében ezt a munkát össze kell hangolni a nemzetközi szervezetek, kiváltképp az ENSZ tevékenységével.
A dokumentum – amit az M1 információi szerint egyelőre csak szűk körben terjesztenek – az utolsó pontban leírja, hogy
a tagállamoknak meg kell könnyíteniük a migrációs paktum végrehajtását, és az abban foglalt célkitűzéseket uniós pénzügyi forrásokból kell fedezni.
Vagyis Brüsszel – a korábbi állításai, valamint annak ellenére, hogy 9 uniós tagállam nem szavazta meg a paktumot, titokban azon dolgozik, hogy kötelezővé tehessék az ENSZ globális migrációs csomagját.