Magyarország eddigi legnagyobb külföldi fejlesztési programját valósítja meg Ugandában

SZIJJÁRTÓ Péter; KUTESA, Sam
Kampala, 2019. március 12. A Külgazdasági és külügyminisztérium által közzétett képen Sam Kutesa ugandai külügyminiszter (j) fogadja Szijjártó Péter Külgazdasági és külügyminisztert Kampalában 2019. március 12-én. MTI/KKM/Mitko Sztojcsev
Vágólapra másolva!
Magyarország eddigi legnagyobb, 5,1 milliárd forint értékű külföldi fejlesztési programját valósítja meg Ugandában, közösen a kelet-afrikai ország vezetésével annak érdekében, hogy az itt élő és az ide menekült emberek helyben megtalálják a megélhetést, ne kelljen Európába vándorolniuk - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden az MTI-nek Kampalából nyilatkozva.
Vágólapra másolva!

Közölte,

Uganda a migráció szempontjából kulcsfontosságú, mert a környező országokból származó mintegy másfél millió menekült él a területén, jelenleg Afrikában a legtöbb, a világon pedig a harmadik legtöbb.

Az ország lakosainak létszáma ettől függetlenül is folyamatosan nő. Szerepe meghatározó Kelet-Afrika stabilitása és békéje szempontjából - hívta fel a figyelmet a miniszter.

Elly Tumwine belbiztonsági miniszter (b) fogadja Szijjártó Péter Külgazdasági és külügyminisztert Kampalában 2019. március 12-én Forrás: MTI/KKM/Kkm/Mitko Sztojcsev

Elmondta, Magyarország egy nagyon komoly víztisztító rendszert szállít a legnagyobb ugandai menekülttáborba, amelynek segítségével 200 ezer ember napi ivóvízellátása válik lehetővé.

- mondta Szijjártó Péter.

Közölte, Uganda keresztény ország, és sokat tett a környező országok keresztény közösségeiért, befogadva üldözött tagjaikat. Magyarország nagyra becsüli ezt, és fontos szempont volt annak eldöntésében, hogy Budapest hol indítson ilyen jelentős fejlesztési programot - magyarázta a miniszter.
Magyarország létrehozott a fővárosban, Kampalában egy konzuli irodát, ezzel megteremtette a személyes jelenlétet a nagy fejlesztési programok koordinálására. Megállapodás született arról, hogy

Magyarország 20 ösztöndíjas helyet biztosít ugandai hallgatóknak felsőoktatási intézményeiben, így ők végzettségük birtokában üzemeltetni tudják majd a hazájukban kiépített mezőgazdasági, vízgazdálkodási és biztonsági infrastruktúrát.

Emellett az élelmiszeriparban folytatódik az egyetemek közötti együttműködés, amiben Magyarország részéről a Szent István Egyetem vesz részt.

Sam Kutesa ugandai külügyminiszter (j) fogadja Szijjártó Péter Külgazdasági és külügyminisztert Kampalában 2019. március 12-én Forrás: MTI/KKM/Kkm/Mitko Sztojcsev

Szijjártó Péter beszámolt arról is, hogy májustól

Ugandában elkezdődik egy német-magyar közös vízgazdálkodási fejlesztési program is

a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium és a német fejlesztési minisztérium együttműködésében. Ehhez Magyarország 300 millió forinttal járul hozzá. Ugyancsak májusban elkezd Magyarország egy termálvízre épülő programot is Ugandában, ugyanis Magyarországhoz hasonlóan az afrikai ország is nagyon gazdag termálforrásokban.

Szijjártó Péter kijelentette:

ha Európa segíti a migráció szempontjából kulcsfontosságú országok fejlesztését, stabilitásának megteremtését, akkor ők meg tudják tartani népességüket, az emberek nem indulnak el Európa irányába. Ez utóbbi ugyanis az európai biztonság számára nagyon káros volna

- állapította meg.

Magyar külügyminiszter ezelőtt még soha nem járt Ugandában. Szijjártó Pétert fogadta az ország alelnöke, Edward Ssekandi, majd megbeszélést folytatott külügyminiszter kollégájával, Sam Kutesával, a belbiztonsági miniszterrel, a nemzetbiztonsági szolgálat vezetőjével és a helyi katolikus egyház vezetőivel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!