13 tagállamból összesen 19 helyszínjavaslatot kapott az Európai Bizottság a 2019-es Európai Örökség cím odaítélésére. A tagországok pályázatait egy független kulturális szakértőkből álló bizottság értékeli. A jelölés jogával minden tagállam két-két helyszín ajánlásával élhetett a tavalyi év során, melyek közül a döntő körben tagállamonként legfeljebb egy helyszínt választhatnak ki a végső döntéssel. Az Európai Örökség címet elnyert helyszíneket az Európai Bizottság 2020 elején hirdeti ki hivatalosan.
Szentendre Város Önkormányzata a Szentendrei Történeti Városi Táj címet viselő pályázatával indult a nemzeti megmérettetésen 2018 őszén. A Szentendrei Kulturális Központ csapatának pályázata sikerrel szerepelt a magyar előválogatáson, így azt Magyarország a másik hazai jelentkezővel - Vizsolyi Biblia Emlékhely - együtt terjesztette fel az Európai Bizottsághoz.
Az Európai Örökség cím (European Heritage Label) a Kreatív Európa Program része. A kezdeményezés olyan helyszínekre hívja fel a figyelmet, amelyek meghatározó szerepet játszottak az Európai Unió történelmében, kultúrájában illetve fejlődésében, továbbá ezen helyszínek európai dimenzióit emeli ki információs és oktatási eszközök segítségével.
A European Heritage Label program célja, hogy a közös értékekre, az európai történelemre és kultúrára alapozva erősítse a polgárokban az Európai Unióhoz való tartozás érzését, közös kulturális örökségünk ismeretét és az európai értékek tiszteletét.
Az Európai Örökség címet az Európai Bizottság 2011-ben alapította és 2013 óta ítélik oda. Hazánk 2014 óta indul a pályázaton. 2019-ig összesen 38 helyszín nyerte el az Európai Örökség címet, köztük a Dohány utcai zsinagóga épületegyüttese (2018), a Liszt Ferenc Zeneakadémia (2016) és a soproni Páneurópai Piknik Emlékpark (2015).