Sokkal több szó esett a tragédiát elemző cikkekben fagerendákról és művészettörténeti szempontokról, mint a lényegről, amelyet Semjén Zsolt is körülírt a Hír TV Magyarország élőben című műsorában.
Azt a kérdést kell feltenni, hogy tetteinknek, gondolatainknak van-e bármiféle következménye az életben, vagy nincs. A primitív magyarázat, amelyet a hazai baloldali sajtó egyöntetűen vall, az, hogy „van egy tűz, ami kiüt egy templomban, leég a tetőszerkezet, aztán majd felépítjük, és minden megy tovább”. De az élet ismeretében, az élet tanulságainak összegzésekor a bölcs válasz az, hogy
semmi nem történik a világon véletlenül
– mondta Szentesi Zöldi László.
Kifejtette,
ha a nagyhét első napján Franciaországban Európa szimbóluma, a Notre-Dame félig-meddig megsemmisül, vagy jóvátehetetlen károkat szenved, akkor az az európai ember rossz gondolatainak, rossz cselekedeteinek a visszahatása.
Ha húsvét idején nem valljuk meg a bűneinket, és nem hiszünk abban, hogy Európa ki tud kecmeregni abból a lelki válságból, amelyre isteni jelként most pecsétet kaptunk, akkor el fogunk veszni – tette hozzá.