A témában tartott csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón elhangzott, hogy
az OGYÉI gyógyszerhamisítás bűntett gyanúja miatt, az NNK pedig méreggel való visszaélés gyanúja miatt tett feljelentést.
Müller Cecília országos tisztifőorvos felhívta a figyelmet arra, hogy
súlyos egészségkárosodást okozhatnak
a Magyarországon is elérhető, interneten forgalmazott, MMS (Miracle Mineral Solution, illetve Miracle Mineral Supplement) néven forgalmazott cseppek.
Müller hozzátette, hogy a készítménnyel kapcsolatban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adott ki riasztást, és
legalább 18 ország esetében tudnak a szer használatához kötődő káros hatásokról,
azonban Magyarországon egyelőre nincs tudomásuk a csepp okozta megbetegedésről.
A tisztifőorvos felhívta a figyelmet, hogy a "csodaszerként" hirdetett terméket széles körben forgalmazzák, több weblapon fellelhető, többféle elnevezéssel.
A weboldalak leginkább szájon át történő alkalmazást javasolnak, de van, ahol beöntést, fülön vagy bőrön keresztül történő használatot írnak elő - mondta el Deim Szilvia, az NNK kémiai biztonsági főosztályának vezetője.
Elhangzott az is, hogy termékben található vegyületek súlyos hemolízist, vagyis
a vörösvértestek szétesését, vesekárosodást okoznak, gátolják az enzimek működését.
Müller Cecília hangsúlyozta, a tünetek között jelen van a folyamatos, erős hányás, alhasi görcsök lépnek fel, hasmenés, ugyanakkor a cseppeket forgalmazók ezen tünetek egy részét a szer hatásának tulajdonítják, egyfajta "természetes mellékhatásként". Ez - mint mondta -
különösen megtévesztő, ezért sokan nem fordulnak azonnal orvoshoz a tünetek jelentkezésekor,
vagy nem függesztik fel a szer szedését.
Jelezte, a cseppek mennyiségének emelése akár halált is okozhat.
Raffay Bálint, az OGYÉI jogi főigazgató-helyettese elmondta, mivel a cseppeknek gyógyhatást tulajdonítanak a hirdetők, erre a készítményre a gyógyszerjog szabályai vonatkoznak.
Közölte, mivel a nátrium-klorit és a klór-dioxid Magyarországon nem engedélyezett gyógyszernek minősül, feljelentést tettek a rendőrségen. A hamis, hamisított vagy Magyarországon nem engedélyezett gyógyszer forgalmazása bűncselekmény,
amelyért alapesetben három évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.
A gyógyszerhatóság ezzel együtt az érintett domain üzemeltetőit felszólította, hogy szedjék le a terméket a honlapokról, illetve tegyék elérhetetlenné azokat a webhelyeket, ahol ezek a készítmények megjelennek - közölte a jogi főigazgató-helyettes.