A tavaly ősz óta működő Radio Color nevű hódmezővásárhelyi internetes rádió műsorában beszélgettek Márki-Zay Péterrel az apaságról - a felvétel a rádió honlapján megtalálható. A kedves téma ellenére a beszélgetés nem várt irányt vett, amikor a riporter rákérdezett Márki-Zaynál, hogyan működik apaként. A politikus teljesen váratlanul a következő monológba kezdett:
Viszonylag határozott szülő voltam, a fegyelmet elvártam a gyerekektől, azzal együtt, hogy hét gyermek esetében ezt nem is lehet másképp. .... Nekem az mindig nagyon fontos volt, hogy a gyerekek szót fogadjanak, és ilyen szempontból én a testi fenyítésnek is szükségét érzem.
A testi fenyítéssel való példálózás többek között azért is visszás a hódmezővásárhelyi politikus esetében, mert összesen hét gyermeke van, ebből három lány, négy fiú, a legkisebb pedig tízéves. Márki-Zay nem állt le, pár mondattal később már egyenesen arról beszélt, hogy a testi fenyítés hazai szabályozása túl szigorú. Véleménye szerint a kanadai mintát kellene követni, az állítólagos szabályozás egyes elemeit ki is emelte a rádiadásban:
"nagyon szigorúan szabályozva van az, hogy a gyermeket semmilyen külsérelmi nyom nem érheti, nem lehet a fején ütni, nem maradhat nyoma, csak nyitott kézfejjel, stb. Tehát nagyon pontosan, korrektül le van szabályozva, hogy hogyan lehet fenyíteni egy gyermeket. ... Ezt be is tartatják."
A balliberális politikus ezután mentegetőzve kijelentette, "természetesen nem ököllel, agyba-főbe" jellegű gyermekbántalmazásra gondol, ugyanakkor hozzátette,
"de arról szó van igen, hogy egy adott esetben az ember például az utcán egy kézszorítással is jelzi a gyereknek, ha valami nem oké, ha valami nem elfogadható. És nem érdekli, ha sír, sőt."
Nem ez volt az egyetlen botrány a Márki-Zay családban. Mint ismert, a politikus feleségét tanúként hallgatták ki egy csecsemő halála miatt indított büntetőügyben, könnyen elképzelhetetlen, hogy vádlott lesz belőle. Sajtóértesülések szerint a politikus felesége szakszerűtlen módszerekkel dolgozott "bábaként" a sokáig általa vezetett családi vállalkozásban, a Te Szülésed Kft.-ben.
Az eset kapcsán ifj. Lomnici Zoltán jogászhoz foroltunk kérdéseinkkel, aki leszögezte, hogy épeszű, felelős politikus nem propagálja a családon belüli erőszak semmilyen formáját. A szakember elmondta az Origonak, hogy
gyermekbántalmazásnak minősül minden olyan fizikai ráhatás, amely a gyermeknek fizikai vagy lelki sérülést, maradandó károsodást, esetleg halált okoz.
Kiemelte, az ilyen magatartások széles skálán mozognak a pofozástól a rázáson át a durvább ütlegelésig. Ismertette, hogy
Ifj. Lomnici szerint fontos hangsúlyozni, hogy ebben az esetkörben magas fokú a látencia, azaz az esetek csupán kevés százaléka kerül nyilvánosságra, amely többek között a szülő gyermek alá fölé rendeltségi viszonyából ered. "Józan, felelős politikusoknak tehát Magyarországon is a gyermekek védelmét garantáló, gyermekközpontú politikát kell folytatniuk és nem nemzetközileg is tiltott, könnyen fatális következményekkel járó deviáns magatartásformákat kell népszerűsíteniük a nevelés terén." - összegzett a szakember.