A Mediafax hírügynökség azt közölte, hogy mintegy háromszáz román és magyar nemzetiségű ember gyűlt össze a Mátyás-szoborcsoport előtt a Facebookon meghirdetett rendezvényre.
A tüntetők tábláin - többnyire románul, de magyarul is - többek között ilyen feliratok voltak:
Utóbbi felirattal arra az úzvölgyi temetőben is skandált román jelmondatra adtak választ, miszerint "Hargita és Kovászna román föld".
Cornel Vilcu, a megmozdulás kezdeményezője a Mediafaxnak elmondta, azt szerették volna megmutatni, hogy normálisan gondolkozó közösségek is vannak Erdélyben, amelyekben az etnikai besorolások nem működnek. A kezdeményező az európai parlamenti választások kampányával és a választások által kirajzolt, átrendeződött politikai erővonalakkal magyarázta az úzvölgyi incidenst.
"Amikor ismertté vált a politikai realitás, olyan etnikumközi feszültségek jelentek meg, amelyek 1990 óta nem léteztek. (...) Románként bocsánatot kérek mindazért, amit a legostobább nemzettársaim tettek" - nyilatkozta a szervező, aki a #rezist mozgalom pólóját viselte. A mozgalom a baloldali-liberális román kormánynak a korrupcióellenes harc ellehetetlenítését célozó intézkedései elleni tiltakozások során alakult ki.
A Mediafax hírügynökség Gáspárik Attilát, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatóját is idézte, aki szerint a normális emberek vannak többségben az országban, de vannak, akik nagyon jól megélnek az uszításból.
A szolidaritási tüntetés résztvevői a kolozsvári városháza elé, majd a Béke térre vonultak, ahol befejeződött a megmozdulás.
Magyarországon az Erdélyi Magyarok és Székelyek Információs Oldala szervezésében tartottak megmozdulást szombaton. A szervezők azért választották a rendezvény helyszínéül a budapesti román nagykövetséget, mert a román nagykövet pénteken a diplomáciai szokásokkal súlyosan szembemenve nem jelent meg a magyar Külügyminisztériumban, miután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az úzvölgyi atrocitások miatt bekérette. Az eseményen több százan voltak.