Látszategységet mutatott be pénteken délelőtt Karácsony Gergely, amikor kiállt a budapesti ellenzéki vezetőkkel, és bejelentette, hogy minden budapesti kerületben csak egy jelölt lesz.
A pártok az utolsó percig egyezkedtek, nem is jutottak mindenhol konszenzusra.
Ferencváros maradt a nagy kérdőjel, ugyanis azt egy korábbi állapot szerint megkapta a Párbeszéd, jelöljenek ők, de időközben a Momentum keresett és talált is jelöltet, a volt LMP-s, most független Jancsó Andreát. Most hosszú iszapbirkózás után odáig jutottak el a felek, hogy jöhet az újabb ellenzéki roncsderbi, előválasztás lesz a kerületben.
Karácsony mostani bejelentésének egyik legszánalmasabb része az volt, hogy gyakorlatilag
olyan pártokkal állapodott meg a fővárosban (LMP, Jobbik), akiknek az európai parlamenti választáson felszívódott a fővárosi bázisa.
A két alakulat közösen is éppen csak átlépte volna a 6 százalékot. Mára mindkét pártnak gyakorlatilag nincsen budapesti szervezete, így akár a zuglói polgármester azt is mondhatta volna, hogy egy virágkötő baráti társasággal állapodott meg.
Másrészt abból a szempontból is furcsa, hogy Karácsony egységről beszél, mivel Puzsér Róbert és Sermer Ádám továbbra is versenyben van a főpolgármesteri pozícióért.
Bár kívülről úgy tűnhet, hogy az ellenzék megegyezett egymással, de
a színfalak mögött az érintettek továbbra sem nagyon szívelik egymást.
Erre jó példa volt, hogy Karácsony egy csütörtökön megjelent interjúban gyakorlatilag megfenyegette Gyurcsányt, aki a roncsderbi során egyszer már átverte őt. A DK és Karácsony kapcsolata ezzel sosem látott mélypontra jutott, a Párbeszéd társelnöke azonban nemcsak a balliberális pártot és elnökét, hanem az ellenzék többi pártját is kritizálta.
A látványosan konfrontatív Karácsony kitért arra is, mi lesz abban az esetben, ha az előzetes ígéretek ellenére a pártok „elszabotálnák” a közös kampányt.
Aki ezek után még egyszer megpróbál bekavarni, az politikai hulla lesz
– fenyegette meg szövetségeseit a politikus, aminek első számú címzettje feltehetően Gyurcsány Ferenc és a DK volt. Nemcsak a Demokratikus Koalíciónak jutott ki a kritikából, hanem több, másik ellenzéki pártnak is.
Azok a pártok, amelyek ezt (közös jelölt mögé való besorakozás) nem értették meg 2018 után sem, mára marginalizálódtak;
Gyurcsány egyébként korábban azt mondta Karácsonyról, hogy „rám dőlt azon aggályok és kritikák sora, hogy Feri, te ezt nem jól érzed. Gergő mögül elment a támogatás”. Gyurcsány azzal indokolta Karácsony Gergely népszerűségének esését, hogy szerinte „ráégett” a zuglói polgármesterre a parkolási botrány, valamint Puzsérral sem bírt.
Ezek alapján levonta a konklúziót a bukott miniszterelnök:
Nem hiszünk abban, hogy győzni fog. Gyurcsány elmondta, hogy korábban beszélgetett telefonon Karácsonnyal, amely telefonbeszélgetés őt is arról győzte meg, hogy »Az az erő – hogy sugárzik valakiről, hogy velem tudtok nyerni –, ez az erő megkopott«.
A bukott kormányfő ezután hosszas magyarázkodásba bocsátkozott arról, hogy miért is nem tudta tartani azt ígéretét, hogy az EP-választások után sem bontják fel a korábbi megegyezést, és miért kellett a zuglói polgármestert ilyen csúnyán eldobni. A keszekusza „erkölcsi érveket” is felhozó okfejtésnek a lényege, végkövetkeztetése mindenképpen az volt, hogy
Gyurcsány szerint bármilyen egyezséget nyugodtan fel lehet rúgni, szövetségest el lehet dobni, ha az aktuális érdek úgy kívánja.
A beszélgetésből kiderült, hogy még egy írásos megállapodás is volt a Párbeszéd és a DK között Karácsony személyéről, amelyről Gyurcsány elmondta lényegében, hogy őt ez sem érdekli, hiszen szerinte: eljött egy olyan pillanat, amikor úgy láttam, hogy Budapest érdeke az, hogy egy több erőt, több hitelességet sugárzó ember ebben a versenyben részt vegyen.
Ilyen előzmények után szinte biztosra lehet venni, hogy
a következő hónapokban is folytatódni fog az ellenzéki belháború.
Időközben az is kiderült, hogy Pesterzsébeten már nem támogatja az ellenzék Szabados Ákost, aki 21 éve vezeti a kerületet. Molnár Zsolt szerint Szabados átlépett egy határt. „Ott verseny lesz”, de nevet nem mondott még, csak a következő héten derül ki, kit indít ott a hat párt közösen.
Nem tudtak megegyezni, ezért külön indulnak az ellenzéki pártok Pécsett is. Az LMP ugyanis hiába szeretett volna a helyi összefogás tagja lenni, elutasították őket. A napokban a helyi ellenzék egy része – az MSZP, a DK, a Momentum és a Jobbik, valamint a Forum Sopianae civil egyesület – bejelentette, hogy a rendkívül megosztó Péterffy Attilát indítják polgármesterjelöltként ősszel. Az LMP kifogásolta, hogy
a DK helyi szervezete a város volt MSZP-s alpolgármesterével szétverte az ellenzéki együttműködést.
Szerintük ezért az együttműködésből kiszorított LMP-nek nem maradt más lehetősége, mint saját jelölteket és önálló listát állítani.
Az ellenzék hangulatát az sem javíthatta, hogy a Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése szerint, hogy az európai parlamenti választás után is stabilan vezeti a pártok népszerűségi listáját a Fidesz-KDNP pártszövetség.
A Fidesz-KDNP a választási részvételüket biztosra ígérők körében 53 százalékon áll.
A legerősebb ellenzéki párt címet jelenleg birtokló DK a politikailag aktívaknál 12 százalékon áll, tehát lendületük az EP-választások után is kitartott, bár az akkor elért 16 százalékos eredményüket nem tudnák megismételni.
Második helyük mellett elmondható, hogy Gyurcsány Ferencék pártjának hátránya jelentős a Fidesz-KDNP mögött, táboruk kevesebb mint negyedakkora. Az EP-választáson két mandátumot szerző Momentum továbbra is harmadik helyen áll 10 százalékos eredményével, míg a Jobbik 8 százaléknyi szavazó támogatottságát élvezi, tehát eredményük a májusi választáshoz közeli. Az MSZP-P szövetség támogatottsága (6 százalék) mélyponton van.
Az ellenzéki pártok általános állapotáról sokat elárul az, hogy a Magyar Kétfarkú Kutyapárt támogatottsága a biztos szavazóknál eléri az 5 százalékos bejutási küszöböt,
jelezve ezzel azt, hogy Magyarországon továbbra is ellenzékváltó hangulat van.
A korábban a bejutási küszöb környékén billegő LMP 3 százalékon, a Mi Hazánk 2 százalékon áll.
Az ellenzéki bohózatban az is érdemel egy rövid, vicces fejezetet, hogy a teljes szétesés szélére sodródott Márki-Zay Péter gittegylete. Az úgynevezett mozgalomból már Hadházy Ákos is távozott, de várhatóan mások is elhagyják majd a teljesen lejáratódott szervezetet. Márki-Zayék korábban azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy olyan személyeket írtak fel az általuk támogatott polgármesterjelöltek közé, akik erről nem is tudtak. Hódmezővásárhely vezetője közben továbbra sem foglalkozik az általa irányított várossal, helyette nevelési tanácsokkal próbálja szórakoztatni a nagyérdeműt.