Szilágyi Péter közölte:
a nemzetpolitikai témájú nyári egyetemek a Kárpát-medencében élő fiatalokat kívánják megszólítani.
A napokban kezdődött a felvidéki Martosi Szabadegyetem és a Kárpátaljai Nyári Szabadegyetem Felsőszinevéren, a héten nyitja meg kapuit a kishegyesi Vajdasági Szabadegyetem, az erdélyi Tusnádfürdőn pedig a Bálványosi Szabadegyetem és Diáktábor programjai várják a fiatalokat július végén.
A Kárpát-medencei magyarság helyzetéről szólva a miniszteri biztos kiemelte:
Ukrajnában soha nem volt ilyen rossz a kárpátaljai magyarság helyzete, és a közelmúlt eseményei azt mutatják, hogy komoly feladatra kell készülni a térségben.
Romániában a múlt héten fogadták el a közigazgatási kódexet,
amely visszalépést jelent a kisebbségi jogok terén az erdélyi és a partiumi magyarok számára
- hangoztatta Szilágyi Péter.
A miniszteri biztos kitűnőnek értékelte a politikai kapcsolatokat Szlovákiával, de hozzátette:
a nyelvi jogok és az állampolgárság kérdéseiben van még miről beszélni.
A Vajdaság területén jó politikai kapcsolatok mellett "nyugalmi állapot" van Szerbiával, ami bizakodásra ad okot Szilágyi szerint.
Hozzáfűzte, Horvátországban és Szlovéniában is hasonló a helyzet.
Az Őrvidéken (Burgenland) és Bécsben élő magyarok alapvetően a diaszpórához tartoznak, de nekik is meg kell harcolniuk az anyanyelv használatért, azért, hogy meg tudják tartani nyelvüket, kultúrájukat - hangsúlyozta, majd hozzátette:
a Kárpát-medencében élők mellett mintegy 2,5 millió magyar él a diaszpórában, közülük a legtöbben Észak-Amerikában.
Szilágyi Péter azt mondta: 2010-ben a kormányzati szakpolitikák között kiemelt helyre került a nemzetpolitika, ezt nemcsak az anyaországban, hanem a határokon túl - a Kárpát-medencében, illetve a diaszpórában - is megtapasztalhatták a magyarok.
A Kisebbségi Jogvédő Intézet és a Nemzetpolitikai Kutatóintézet nyolcadik alkalommal rendezi meg a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemet - közölte Csóti György, a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója.
A péntekig tartó programok közt
szó lesz az Európai Parlamentben folyó kisebbségvédelmi munkáról, a nyelvi jogokról, valamint a magyar nemzetpolitika és a kisebbségvédelem lehetőségeiről az Európai Unióban.