A Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős kormánytag rámutatott:
Magyarországon az egységnyi áram előállítása ma is 40 százalékkal kevesebb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint a klímavédelem élharcosának számító Németországban, amely az EU legnagyobb szénfelhasználója.
Süli János kifejtette: Európa erőműparkja öregedőben van, és nem biztos, hogy Magyarországnak 10-15 év múlva is lehetősége lesz importból fedezni energiaszükségletének 31 százalékát.
Lépéseket kell tehát tenni az energiaellátás biztonsága érdekében.
Akkor lehet a lakosságnak és az iparnak a villamos energiát olcsón biztosítani minden időszakban, ha hosszú távon támaszkodunk az atomenergiára, ugyanakkor az időjárásfüggő megújuló energiaforrások mellett továbbra is szükség lesz "harmadik lábként" - a kiszabályozásukban fontos szerepet játszó - földgáz alapú erőművekre is.
A megújuló energiaforrások ugyanis időjárásfüggők, és amikor nem állnak rendelkezésre, egyéb módon kell kiszabályozni a rendszert
- magyarázta.
Rámutatott: az atomerőművek leállítását szorgalmazó Németország kettős - a hagyományos és megújuló forrásokra azonos arányban támaszkodó - energiarendszert épített ki, amely kilowattóránként közel százforintos áron tudta csak biztosítani a német lakosság számára a villamos energiát. Ehhez képest a magyar fogyasztók 38 forintos egységárat fizetnek, miközben Magyarország már most teljesíti a vállalt klímavédelmi célokat - mondta a tárca nélküli miniszter.
Fritsch László, a Magyar Földgáztároló Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint
az Európai Unió dekarbonizációs céljai több sebből véreznek.
Úgy értékelte: nagyon ambiciózusok az Európai Bizottság elnökévé választott Von der Leyen asszony tervei, de szerinte "fűnyíró elv" alapján ezt a problémát nem lehet kezelni, hanem figyelembe kell venni a tagországok adottságait. Rámutatott:
Magyarországnak azokat az energiahordozókat kell használnia, amelyek rendelkezésre állnak.
Úgy vélte: 2030-ig, 2040-ig a gáznak növekvő szerepe lesz, irreális elképzelés 2050-ig kivezetni a gázt az energiamixből.
Kiss Attila, az E.on Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, a csoport az intelligens elosztóhálózatokra és az új energiaértékesítési ügyfélhálózatokra összpontosít. Az a cél, hogy jelentős mennyiségű megújuló energiát csatlakoztassanak be a hálózatba az ellátásbiztonság veszélyeztetése nélkül.
Kóbor György, a Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója nehezményezte, hogy a szén-dioxid-mentességre vonatkozó célkitűzéseket a zöldek politikai célokra próbálják kisajátítani.
Elmondta, Brüsszelben most már olyan nézetekkel szembesült, hogy "aki nem zöld, az klímanáci", holott a nukleáris energia szén-dioxid-kibocsátási "lábnyoma" egy szinten van a zöld termeléssel. Szerinte a 2030-ra, 2050-re kitűzött klímacélok elérése lehetetlen nukleáris energia nélkül.