A néppárti frakcióhoz címzett nyílt levélben Soros több mint 200 európai lobbiszervezete aggodalmát fejezte ki a fideszes képviselő jelölése kapcsán. „Felszólították" továbbá a frakciót, hogy olyan jelöltet keressen a LIBE alelnöki posztjára, aki „nyílt és átlátható párbeszédet folytat a civil társadalom szervezeteivel".
Az aláírók között szereplő Magyarországi Európa Társaság és Civil Kollégium Alapítvány, valamint a többi külföldi „független" szervezetet mind Soros György alapítványi támogatják.
Felháborító, hogy az aláíró nem-kormányzati szervezetek semmibe veszik az Európai Parlament 40 éve érvényesülő írott szabályait és szokásjogát. Ezzel azok sértik meg durván az EP szabályait, akik minden fórumon a jogállami normák betartásáról papolnak.
Az Európai Néppárt frakciója a mai ülésén úgy határozott, hogy nem enged a nyomásnak.
Következetesen kiáll az EP írott és íratlan szabályainak betartása mellett és a még meg nem választott tisztségviselő-jelöltek tekintetében kitart az eredeti néppárti jelöltek mellett.
Háttér
A DK, a Momentum és az MSZP EP-képviselői múlt héten, a magyar polgárok választáson kifejezett akaratnyilvánításának megváltoztatása érdekében végül sikertelenül próbálták meg megakadályozni, hogy a uniós választáson elért eredmények alapján az Európai Néppártnak járó szakbizottsági alelnöki helyeket fideszes EP-képviselők töltsék be. Gál Kingát a Biztonság- és Védelempolitikai Bizottság (SEDE) alelnökének, Deutsch Tamást pedig a Költségvetési Ellenőrzési Bizottság (CONT) alelnökének választották meg az Európai Parlamentben.