Valósággal felszámolja önmagát az MSZP azzal, hogy az önkormányzati választásra készülve az országos elnökség sorra lépteti vissza saját vezető embereit a közös ellenzéki jelöltek javára. A napokban ez történt Érsek Zsolttal, a párt megyei, illetve Hatvan térségének választókörzeti elnökével is, aki ezért lemondott minden, MSZP-ben viselt választott tisztségéről, és kilépett a pártból.
„29 évi párttagság (az MSZP alapító tagja vagyok Hatvanban), 16 év egyéni országgyűlési képviselőség és nyolc év hatvani polgármesterség után
az a fő problémátok velem, hogy MSZP-színekben akartam indulni abban a városban, ahol a Fidesz–KDNP-vel szemben két civil szervezet méretteti meg magát,
az egyiket, az Együtt Hatvanért Egyesületet az ellenzéki pártok támogatják a liberálisoktól a szkinhedekig" – indokolta lemondását Tóth Bertalan pártelnökhöz írt levelében.
A politikus ebben kifejezetten Tóthnak címezve azt írta, hogy
amikor az MSZP elnöksége tárgyalta a hatvani ügyet, te már tudtad, hogy megyei elnökként megfosztottatok a megye egész területére kiterjedő aláírási jogomtól, gyámság alá helyeztétek Hatvant, sunyi, alattomos módon ezt velem nem közöltétek.
„Már magam sem tudom, kik vagytok ti valójában! Amit a Fidesz öt év alatt nem tudott elérni, hogy megtörjön, az MSZP jelenlegi vezetésének két nap alatt sikerült" – fakadt ki levelében Érsek Zsolt.
Emlékezetes: hasonló módszerrel bántak el Horváth Imrével is, aki Újpesten volt több cikluson keresztül önkormányzati képviselő, majd Kiss Péter halálát követően megnyerte az újpesti–angyalföldi körzet képviseletét az időközi országgyűlési választáson.
Őt is végig hitegette az MSZP elnöksége, hogy természetesen majd elindítják 2018-ban, miközben már egy évvel korábban megmondta neki a DK-s Varju László a Parlament mélygarázsában, hogy a pártjaik közötti alku szerint ő fog indulni, jobb, ha Horváth magától félreáll.
Mivel ezt Horváth a szocialista vezetéstől soha nem hallotta, nem kapott erről értesítést, sőt, letagadták az alku létezését, ezért indulni készült a választáson.
Aztán megdöbbenve tapasztalata, hogy az újpesti alapszervezetben szervezkednek ellene, s végül egy addig ismeretlen és jelentéktelen ember mellett döntöttek, aki azzal kampányolt maga mellett, hogy ha jelöltté választják, akkor lemond erről más párt javára.
Miután Horváth kilépett a pártból, és bejelentette függetlenként való indulását, Varju hol fenyegetve, hol ígérgetve próbálta lebeszélni. Egy ilyen próbálkozásról készült hangfelvétel került a PestiSrácok birtokába, amely alapján választás rendje elleni bűntett gyanújával indított nyomozást az ügyészség.
Oláh Csaba, a Heves Megyei Roma Polgárjogi Mozgalom elnöke, az MSZP roma tagozatának tagja a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott korábban, hogy
a megyében gyakorlatilag megszűnt az MSZP, mert az elnökség arra kényszeríti őket, hogy az esélyes jelöltjeik helyett más pártok delegáltjait támogassák.
„Közismert szélsőjobboldali figurákat kellene támogatnunk, akikre a baloldali szavazók nem fognak voksolni" – mondta Oláh. A napokban pedig a Csepelinfo.hu számolt be arról, hogy a helyi MSZP-s képviselőjelölt, Dobák István kampányolás közben tudta meg, hogy pártja már nem őt támogatja. Bangóné Borbély Ildikó csepeli elnök és Szenteczky János kampányfőnök ezt szándékosan eltitkolták előle, mert attól féltek, hogy Dobák végül független jelöltként indulna.