A ma délután záruló voksoláson – amelynek standjainál egyébként alig néhányan lézengenek – a jelenleg momentumos, egykori LMP-s Jancsó Andrea és volt együttes Baranyi Krisztina méretteti meg magát.
Utóbbit az LMP, a Kulcs Egyesület és a Kétfarkú Kutya Párt támogatja, Jancsó mögé pedig a saját pártján kívül az MSZP, a Jobbik és a DK állt be.
Ahogy arról az Origo beszámolt,
már az előválasztási folyamat megszervezése során is nehezen tudtak megegyezni a felek, a feltételek csak néhány napja dőltek el véglegesen.
A marakodás miatt egyszer el is kellett halasztani az előválasztást.
Baranyi például
választási csalást emlegetett, mert a szocialisták a megengedettnél korábban kezdtek ajánlásokat gyűjteni.
Ezután Karácsony Gergely ellenzéki szerencsétlenkedésnek nevezte a ferencvárosi előválasztást.
Végül - a kölcsönös bizalmatlanság ellenére - megegyeztek a polgármesterjelöltek az úgynevezett előválasztás lebonyolítási folyamatáról.
Részvételi küszöböt nem határozott meg a voksolást menedzselő bizottság, így az eredményt elvileg minden ellenzéki pártnak el kell fogadnia.
Ugyanakkor Baranyi szerint egy néhány száz fős részvételi arány nem lenne teljesen legitim,
s Jancsó Andrea is legalább ezer szavazóra számít.
Mindkét szám nevetségesen alacsony ahhoz képest, hogy a Ferencvárosban majdnem 60 ezren élnek.
A balliberális jelöltek arról nem beszéltek, hogy miért éppen a hosszú hétvége környékére időzítették az előválasztást.
A IX. kerületben egyébként az ellenzéki jelöltek egymást lejárató kampányba is kezdtek, szórólapokkal próbálták besározni az ellenfelüket.
Baranyiról például egy szórólapon a következő dolgokat híresztelték: „Tudta? Baranyi Krisztina önkormányzati képviselő 2016-ban új ingatlant vásárolt magának a Duna Parti Álom-Lakópartban, a pesterzsébeti Duna-soron. Az ingatlant kifelejtette a vagyonnyilatkozatából és állítása szerint egyetlen millió forint önerővel rendelkezett. Ugye, nehezen hihető?" - ezek a sorok olvashatóak az „Ez Baranyi Krisztina igazi arca" elnevezésű, lejárató szándékkal készült kiadványban, amely a múlt héten lepte el Ferencváros utcáit.
Nem a IX. az egyetlen, ellenzéki szempontból zűrös kerület.
a korábban jogerősen börtönbüntetésre ítélt, exszocialista Hunvald György múlt hétfőn közölte, hogy független jelöltként elindul a polgármesteri posztért.
Erzsébetvárosban az egykori LMP-s Moldován László pedig múlt szerdán jelentette be, hogy az Élhető Erzsébetváros Egyesület és a Puzsér Róbert főpolgármester-jelölthöz köthető Állampolgárok a Centrumban Egyesület elnevezésű civil szervezet jelöltjeként indul, és
esze ágában sincs visszalépni, a Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnök egyik jobbkeze, az EP-képviselői mandátumából kigolyózott DK-s Niedermüller Péter javára,
akit elvileg a Jobbikot leszámítva valamennyi ellenzéki párt támogat.
Ugyanakkor a Profi Erzsébetvárosért nevű helyi civil szervezet információi alapján
DK-Jobbik paktum született a kerületben.
Szó szerint ezt írták: „Egy háttér-megállapodás szerint a DK-s polgármester-jelölt kizárta ugyan a nyílt együttműködést a kerületi zsidóságra tekintettel, de a hírek szerint minden önkormányzati bizottságban lesz egy-egy jobbikos politikus".
Nem mellesleg mind Hunvald, mind Moldován bejelentették, hogy az egyéni választókerületekben is indítanak önkormányzati képviselőjelölteket.
Ellenzéki szempontból nem jobb a helyzet a XXI. kerületben sem.
Pont egy héttel ezelőtt Karácsony Gergely – aki tavasszal még a térképen sem tudta elhelyezni Csepelt – ki tudja már hányadszorra, ismét bejelentette a teljes ellenzéki összefogást az egykor vörös kerületben.
A teljes összefogás Csepelen természetesen fake news-nak bizonyult, hiszen
a Momentum Karácsony sajtótájékoztatója után néhány perccel már közölte, hogy kihátrál az ellenzéki összeborulásból, arra hivatkozva, hogy XXI. kerületi MSZP-ben bűncselekmények gyanújába keveredett vezetők vannak, és a szocik amúgy is leszerepeltek még 2010 előtt.
A liberális párt szerint az egyik ilyen „leszereplő" Szenteczky János, akit jogerősen elítéltek rágalmazásért, első fokon pedig hűtlen kezelésért. Ő a hírek szerint alpolgármester lehetne Csepelen, ha az ellenzéki lista nyerne.
Ráadásul most úgy néz ki, hogy Erdősi Éva közös ellenzéki polgármesterjelölt mögött álló több egyéni választókerületben induló képviselőt sem támogatja a Momentum, leszámítva természetesen a saját jelöltjeiket.
Erdősi Éva egyébként az utolsó pillanatban lett közös jelölt,
a helyi MSZP június 25-én cserélte le a már hónapok óta közös csepeli polgármesterjelöltként emlegetett Takács Mónikát, akit a szocialisták 2018 novemberében óriási többséggel szavaztak meg közös jelöltnek, és támogatta Takácsot a DK és a Momentum is.
A már így is rendkívül zűrös helyzetet tovább bonyolítja, hogy a pártoktól független jelöltként, a Buckai Szövetség csepeli szervezetének nevében polgármesterjelöltként elindul az önkormányzati választáson az exjobbikos Pákozdi József.